• Iskolai jelzőlámpa

A SZK Oktatásügyi Tudományos, Kutatási és Sportminisztériuma a 2021/2022-es tanévre az „ISKOLAI JELZŐLÁMPA” nevű dokumentumban foglalta össze az iskolák működésének szabályait 2021. szeptember 2-tól. Teljes terjedelemben ezt a következő linken olvashatják el: https://www.minedu.sk/data/att/20557.pdf

Az alábbiakban felhívjuk figyelmüket a legfontosabb szabályokra:

• Az ISKOLAI JELZŐLÁMPA értelmében az iskolák nyitva tartanak, a jelenléti oktatás szüneteltetésére csupán azokban az osztályokban kerül sor, amelyekben felütötte a fejét a koronavírus.

• A tanév során a tanulók önkéntes otthoni öntesztelésére, az erre alkalmas Ag – gyorstesztek révén nyílik lehetőség. A teszt pozitív eredménye esetén:

1. A tanuló otthon marad, nem látogathatja az iskolát.
            2. A szülő értesíti a házi gyermekorvost, aki meghatározza a teendőket.
            3. A szülő bejelenti az iskolának, hogy a tanuló antigén gyorstesztje pozitív eredménnyel zárult, hogy az iskola megtehesse a szükséges járványellenes óvintézkedéseket.
            • Azoknak a tanulóknak, akik szoros kontaktusba kerültek a koronavírussal megerősítetten fertőzött személlyel az annak tesztelését megelőző 2 napban, vagy megjelentek náluk a koronavírus tünetei, kötelezően 14 napos házi karanténba kell vonulniuk.

• Amennyiben a tanuló mentesül a karantén alól (megkapta az oltást, vagy átesett a betegségen), javasoljuk a szülőnek, hogy erről a tényről az iskola vezetőségét a „Tájékoztatás a karantén alóli mentesítésről” https://www.minedu.sk/data/att/20487.docx űrlap kitöltésével értesítse.

• Az új tanévben továbbra is érvényes a Közegészségügyi Hivatal ajánlásainak szigorú betartása, mégpedig az ún. MTK-elv (= a maszkviselés, távolságtartás, kézmosás).

• A SZK Közegészségügyi Hivatalának aktuális határozata értelmében a tanulók és alkalmazottak felső légutainak eltakarása (maszkviselés) a tanítási folyamat egésze alatt kötelező. Kivételt képez a testnevelés óra, amit az időjárás függvényében lehetőleg a szabadban tartunk, ill. a tornateremben zárt csoportokban.

• A szülő gyermeke számára napi két darab maszkot (a pótmaszknak mindig a tanulónál kell lennie) és egy csomag, egyszer használatos papír zsebkendőt biztosít.

• Az iskolába való belépés és a kötelező kézfertőtlenítés után a tanulók „reggeli szűrésen” (lázmérés) vesznek részt. Ha a tanuló testhőmérséklete 3-szori mérés után is 37°C, vagy több, nem vehet részt a tanításon.

• A szülő a tanév megkezdése előtt, ill. a tanuló minden 3 napnál hosszabb mulasztását (a hétvégét és ünnepnapokat is beleértve) követően felmutatja a „Tünetmentességről szóló írásbeli nyilatkozatot”: https://www.minedu.sk/data/att/20488.docx A zöld járásokban a szülő ezt a nyilatkozatot önkéntes alapon mutatja fel. Amennyiben a zöld fázisában nem mutatta fel a nyilatkozatot, úgy ezt köteles megtenni akkor, amikor a járás narancssárga besorolást kap.

• Több mint 5 egymást követő tanítási nap mulasztása esetén a szülő felmutatja az orvosi igazolást, amelyet a házi gyermekorvos tölt ki. Amennyiben ezt a szülő elmulasztja, a hiányzás igazolatlannak minősül, ennek következtében pedig a magaviseleti érdemjegy romlására, ill. bizottsági vizsgák elrendelésére kerülhet sor.

• Az iskola területére kísérő személyek, szülők nem léphetnek be, kivéve az 1. évfolyamos tanulókat.

• A tanítás az iskolában a lehetőségekhez mérten többnyire állandó, zárt csoportokban zajlik. Biztosítjuk az osztálytermek gyakori és intenzív szellőztetését. A tanulók a szüneteket is saját tantermükben töltik.

• Minden helyiség, ahol a gyerekek és pedagógusok tartózkodnak, különösen a toalettek tisztán tartása, és az érintkezési felületek fertőtlenítése napi több alkalommal megtörténik.

• A toaletteken szappant és papír törlőkendőt biztosítunk. A gyerekek számára az osztálytermekben sem javasolt a textil törölköző használata, ezért kérjük biztosítani számukra a papír törlőkendőt.

• A gyerekek ebédelését pedagógusi felügyelet mellett biztosítjuk. Az osztályok zárt csoportokban, egymástól megfelelő távolságban ebédelnek, az evőeszközök, az étel, ital kiadása is a higiéniai szabályok betartásával történik.

• Az iskolákban egyelőre nem javasolt semmilyen jellegű tömeg rendezvény, ill. iskolai kirándulások és egyéb aktivitások szervezése.

• Az iskolai szakkörök működéséről az aktuális helyzet figyelembevételével a későbbiekben határozunk.

Reméljük, hogy a 2021/2022-es tanévet közös erővel, a szabályok betartásával, lezárás nélkül éljük meg.

Köszönjük az együttműködést, és mindenkinek nagyon jó egészséget kívánunk!