Školský poriadok - Házirend
Textová podstrana
Základná škola s materskou školou s vyučovacím jazykom maďarským - Alapiskola és Óvoda, Ipeľský Sokolec 332
ŠKOLSKÝ PORIADOK
Čl. 1 Úvodné ustanovenia
Školský poriadok je vydaný riaditeľom školy na základe § 153 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej „školský zákon“). Škola je zodpovedná za realizáciu práva na vzdelanie tým, že organizuje vnútorný chod školy, výchovu a vzdelávanie žiakov a vytvára podmienky pre fungujúce, otvorené, vzájomne prospešné a podporujúce medziľudské vzťahy. Škola je miestom efektívneho využitia času výchovy a vzdelávania. Školský poriadok je vypracovaný na základe medzinárodných dohovorov a zmlúv, ku ktorým sa prihlásila Slovenská republika, ako sú Deklarácia práv dieťaťa a Listina základných práv a slobôd, tiež ďalšie legislatívne a všeobecne záväzné právne normy, ktoré sa týkajú výchovy a vzdelávania detí a žiakov uvedených na konci školského poriadku. Školský poriadok je vypracovaný v súlade s princípmi a cieľmi vzdelávania podľa § 3 a § 4 školského zákona a štandardov pri dodržiavaní zákazu segregácie podľa § 145 ods. 1 školského zákona. Školský poriadok predstavuje súhrn záväzných noriem, zásad a pravidiel zabezpečujúcich spolužitie kolektívu žiakov, ich zákonných zástupcov, pedagogických i ostatných zamestnancov školy. Zákonným zástupcom sa rozumie rodič žiaka, iná fyzická osoba ako rodič, ktorá má žiaka zvereného do osobnej starostlivosti alebo do pestúnskej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu, poručník, opatrovník alebo zástupca zariadenia, v ktorom sa vykonáva ústavná starostlivosť, výchovné opatrenie, neodkladné opatrenie alebo ochranná výchova, výkon väzby alebo výkon trestu odňatia slobody.
Čl. 2 Organizácia vyučovania a činností v škole a výchovno-vzdelávacom zariadení, ktoré je súčasťou školy
2.1. Organizácia vyučovacieho dňa
- Vyučovací proces sa riadi platným rozvrhom hodín, ktorý určuje riaditeľ školy po prerokovaní v pedagogickej rade. Počas mimoriadneho prerušenia školského vyučovania v základnej škole môže riaditeľ určiť rozvrh hodín aj bez prerokovania pedagogickou radou. Rozvrh hodín je zverejnený v každej triede. Rozvrh dozorov, podľa ktorého sa vykonáva dozor nad bezpečnosťou a ochranou žiakov, je prerokovaný so zástupcami zamestnancov a pedagogickou radou a je zverejnený na príslušných chodbách a miestach dostupných všetkým zamestnancom a žiakom základnej školy. Rozvrh hodín tvoriaci ďalšiu dokumentáciu školy musí rešpektovať každý žiak, pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec a ostatní zamestnanci školy.
Vyučovacie hodiny a prestávky:
Vyučovacia hodina
Začiatok hodiny
Koniec hodiny
Prestávka
1.
7:40
8:25
10
2.
8:35
9:20
10
3.
9:30
10:15
15
4.
10:30
11:15
10
5.
11:25
12:10
5
6./ obed
12:15
13:00
5
6./obed
13:05
13:50
10
7 - 8.
14:00
15:30
- Začiatok školského vyučovania je určený riaditeľom po prerokovaní v pedagogickej rade a v rade školy o 7:40.
- Za každou vyučovacou hodinou nasleduje prestávka. Poradie a dĺžka prestávok sa určujú po prerokovaní pedagogickou radou. Veľká prestávka trvá 15 minút. Obedňajšia prestávka trvá najmenej 30 minút. Obedňajšia prestávka pre žiakov prvého ročníka a druhého ročníka sa začína najneskôr po piatej vyučovacej hodine. Obedňajšia prestávka pre žiakov tretieho ročníka až deviateho ročníka sa začína najneskôr po šiestej vyučovacej hodine.
- Škola využíva možnosť započítania náhrady vyučovania tretej hodiny telesnej a športovej výchovy za jednu hodinu z voliteľných hodín v podobe realizácie pohybových a športových aktivít počas prestávok v rámci vyučovania – aktívne prestávky, považuje sa to za účasť na vyučovaní. Aktívne prestávky sú päťkrát týždenne 10 minút pri celkovej dĺžke prestávky minimálne 15 minút.
2.2. Organizácia vyučovania a dochádzky žiakov do školy
- Budova školy sa otvára o 6:00 a zatvára o 17:30. Žiak prichádza do školy najneskôr 10 minút pred začiatkom vyučovania, v odôvodnených ojedinelých prípadoch aj neskôr. Na aktivity organizované mimo riadnej prevádzkovej doby je potrebný súhlas riaditeľa školy, ktorý má byť zabezpečený aspoň päť dní pred plánovanou aktivitou.
- Po príchode do školy žiak nesmie svojvoľne opustiť areál školy. V nevyhnutných prípadoch tak možno urobiť len so súhlasom triedneho učiteľa. Na pravidelné opúšťanie budovy je potrebný súhlas rodiča.
- V určených priestoroch je žiak povinný sa prezuť do obuvi, ktorá je vhodná na bezpečný pohyb po priestoroch školy a je v súlade s hygienickými a zdravotnými požiadavkami.
- Vyučovanie začína zvonením o 7:40 a končí o 15:30. Do učební vchádzajú žiaci ráno o 7.30 hod. Do odborných učební vchádzajú pod vedením pedagóga. V ročníkoch 1. – 4. po ukončení vyučovania alebo pobytu v ŠKD dozor konajúci učitelia vyprevádzajú dochádzajúcich žiakov k autobusom.
- Vyučovací deň môže mať najviac 8 vyučovacích hodín. Po skončení vyučovania sa žiaci môžu zdržiavať v priestoroch školy iba s pedagogickým dozorom a poverenými zamestnancami školy, ktorí zabezpečujú krúžkovú činnosť, doučovanie a vopred ohlásené akcie a podujatia.
- Výchovno-vzdelávací proces prebieha v priestoroch na tento účel určených – triedy, odborné učebne, laboratórium, dielňa, telocvičňa, športový areál školy a vonkajšie priestory určené na pestovateľské práce.
- Na hodinách realizovaných v laboratórnych priestoroch, pri pracovnom vyučovaní a pri vyučovaní telesnej a športovej výchovy žiaci majú na sebe oblečenie podľa predpísaných noriem.
- Vo vstupných priestoroch školy, školskej jedálni a na jednotlivých chodbách v stanovených časoch pri príchodoch žiakov do školy, počas prestávok, pri presunoch žiakov a pri odchodoch zo školy zabezpečujú dozor riaditeľom poverení pedagogickí zamestnanci a prípadne aj ďalší zamestnanci podľa určeného a zverejneného rozpisu.
- Dozor nad žiakmi vykonávajú učitelia, pedagogickí asistenti alebo vychovávatelia. Ak nie je možné zabezpečiť vykonávanie dozoru týmito zamestnancami, dozor môže vykonávať iný poučený zamestnanec základnej školy, ktorý nie je pedagogickým zamestnancom alebo odborným zamestnancom, a ak taký nie je, dozor môže vykonávať aj školský špeciálny pedagóg alebo odborný zamestnanec. Pedagogický dozor je zodpovedný za dodržiavanie školského poriadku. Vzájomné navštevovanie žiakov počas vyučovacích hodín nie je dovolené, s výnimkou vzniku mimoriadnej situácie.
- Vyučovacie hodiny by nemali narúšať rodičia, hostia, žiaci. V záujme toho, po zahájení vyučovania /po 7.40/ sa vchodové dvere zamykajú.
2.3. Organizácia činnosti v Školskom klube detí ako súčasti školy
- Výchovno-vzdelávacia činnosť školského klubu detí (ďalej len „ŠKD“) sa organizuje ako pravidelná činnosť zameraná na prípravu na školské vyučovanie; pravidelná záujmová činnosť na uspokojovanie a rozvíjanie individuálnych potrieb detí; príležitostná činnosť najmä formou podujatí, súťaží, exkurzií a pohybových aktivít. Spravidla je v prevádzke každý deň, keď prebieha vyučovanie. Počas školských prázdnin je v prevádzke v čase určenom zriaďovateľom za podmienky, že sa prihlási najmenej 15 žiakov.
- ŠKD sa riadi vnútorným poriadkom, ktorého súčasťou je režim dňa v ŠKD.
- Výchovno-vzdelávacia činnosť v ŠKD sa poskytuje v čase od 11:15 do 16:10 . Rozsah dennej dochádzky určí zákonný zástupca žiaka v zápisnom lístku. Zmeny v dochádzke a spôsobe príchodu a popoludňajšieho odchodu rodič oznamuje škole písomne. Zo ŠKD alebo pri činnosti ŠKD nie je dovolené svojvoľne odísť. Odchod žiakov zo ŠKD v popoludňajších hodinách prebieha od 15:00 do 16:10. Odchod zo ŠKD je vyznačený v triednej knihe ŠKD príslušného oddelenia.
- Do ŠKD sa na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu prijíma žiak základnej školy, ktorý je prihlásený na pravidelnú dochádzku.
- Do ŠKD možno prijať žiaka aj na nepravidelnú dochádzku alebo na prechodné obdobie, ktorého dĺžka je vyznačená v rozhodnutí o prijatí.
- Pedagogický zamestnanec školy, ktorý vyučuje v príslušný deň poslednú vyučovaciu hodinu, odovzdáva deti vychovávateľovi ŠKD alebo učiteľovi, ktorý si v ŠKD dopĺňa základný úväzok výkonom pracovnej činnosti vychovávateľa.
- Dochádzka do ŠKD sa skončí na základe písomného oznámenia zákonného zástupcu alebo dňom uvedeným v písomnom oznámení; ak v písomnom oznámení nie je uvedený deň skončenia dochádzky, dochádzka sa skončí dňom nasledujúcim po dni doručenia písomného oznámenia. Dochádzka do ŠKD sa skončí aj uplynutím času uvedeného v rozhodnutí o prijatí, na ktorý bol doň žiak prijatý, alebo uložením opatrenia vo výchove, ktorým je vylúčenie.
- Správanie žiaka v ŠKD sa riadi zásadami určenými týmto školským poriadkom.
- Prijatie dieťaťa do školského klubu detí je závislé od kapacitných možností a nie je nárokovateľné.
- Zákonný zástupca dieťaťa prijatého do ŠKD je povinný včas a v určenej výške zaplatiť príspevok na čiastočnú úhradu nákladov na činnosť ŠKD.
- Dieťa môže byť zo ŠKD vylúčené na základe prijatia opatrení vo výchove v nadväznosti na porušenie školského poriadku.
Čl. 3 Práva a povinnosti žiakov a ich zákonných zástupcov v škole a v školskom zariadení
3.1. Každý žiak má právo:
- na bezplatné vzdelanie v materinskom jazyku realizované na princípe rovnoprávnosti a v neohrozujúcom a hygienicky vyhovujúcom prostredí, ktoré smeruje k plnému rozvoju ľudskej osobnosti a k posilneniu úcty k ľudským právam a slobodám;
- na úctu k svojej osobe a garanciu ochrany proti psychickému, fyzickému alebo sexuálnemu násiliu bez ohľadu na svoje vierovyznanie, svetonázor a etnickú identitu;
- na zabezpečenie ochrany zdravia a bezpečnosti, vrátane oboznámenia sa s týmito zásadami;
- na slobodu prejavu uplatnenú v súlade s etickými princípmi a normami v duchu humanity a tolerancie, pričom toto právo nesmie ohrozovať práva a právom chránené záujmy iných žiakov;
- požiadať učiteľa o vysvetlenie a riešenie problému a zrozumiteľné sprostredkovanie výkladu učiva;
- dozvedieť sa spôsob a výsledok hodnotenia a má právo na objektívne hodnotenie, vrátane zdôvodnenia klasifikácie a chýb v písomných prácach a testoch v lehote 14 kalendárnych dní, pričom právo nahliadať do písomných výstupov žiaka a právo na komisionálne preskúšanie zostáva zachované;
- dozvedieť sa o uskutočnení štvrťročných, polročných a koncoročných písomných previerkach týždeň pred ich uskutočnením. Môže denne mať previerku vedomostí, ktorá netrvá celú vyučovaciu hodinu, maximálne z dvoch predmetov, pričom termín tejto previerky by mali poznať aspoň tri dni pred uskutočnením.
- na inkluzívne vzdelávanie a na individuálny prístup, ktorý rešpektuje jeho schopnosti, zručnosti, záujmy, nadanie alebo zdravotné znevýhodnenie. Žiaci so špeciálnymi výchovnovzdelávacími potrebami majú právo na výchovu a vzdelávanie s využitím špecifických foriem
a metód, ktoré zodpovedajú ich potrebám, a na vytvorenie podmienok, vrátane využitia kompenzačných pomôcok, ktoré táto výchova a vzdelávanie umožňuje;
- na poskytnutie podporného opatrenia uvedeného vo vyjadrení s cieľom poskytnutia podporného opatrenia podľa § 145b ods. 1 školského zákona. Školský podporný tím a odborné činnosti poskytované na 2. stupni podpornej úrovne vykonávané školským špeciálnym pedagógom a odborným zamestnancom školy v spolupráci s centrom poradenstva a prevencie sa riadia obsahovými štandardmi odborných činností v zariadeniach poradenstva a prevencie a v prostredí škôl a výkonovými štandardmi odborných činností, ktoré schválilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky s platnosťou od 1. septembra 2023;
- na individuálne vzdelávanie v rozsahu ustanovenom osobitnými predpismi;
- na poskytovanie poradenstva a ďalších služieb spojených s výchovou a vzdelávaním, vrátane informovania o poskytovaní odbornej starostlivosti zariadení poradenstva a prevencie (centier poradenstva a prevencie a špecializovaných centier poradenstva a prevencie), výchovného a kariérového poradcu, ako aj o činnosti ďalších poradných orgánov školy;
- na omyl a zmenu názoru a právo na vývin;
- zúčastňovať sa mimoškolskej činnosti a byť účastný na tematických oblastiach výchovy a krúžkovej činnosti realizovanej prostredníctvom vzdelávacích poukazov, pričom po slobodnom výbere ich má povinnosť navštevovať;
- na slobodnú voľbu voliteľných a nepovinných predmetov v súlade so svojimi možnosťami a záujmami v rozsahu ustanovenom príslušným školským vzdelávacím programom;
- na primerané využívanie školských priestorov a zariadení, používanie pomôcok, učebníc a využitie služieb školskej knižnice;
- žiak s ťažkým zdravotným postihnutím má právo na prítomnosť osobného asistenta, ktorého činnosť upravuje časť I prílohy č. 4 k zákonu č. 448/2008 Z. z. o sociálnych službách a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov;
- podľa osobitných právnych predpisov má žiak v škole právo na ochranu súkromia a osobných údajov pred ich neoprávneným šírením alebo zneužívaním, s výnimkou poskytnutia informácií súvisiacich s ohrozovaním mravnej výchovy mládeže, týraním alebo iným nezákonným konaním páchaným žiakom alebo páchaným na žiakovi.
3.2. Povinnosti žiakov
- Dodržiavať školský poriadok.
- Neobmedzovať svojím konaním práva ostatných žiakov.
- Správať sa v súlade s normami a zásadami slušného správania.
- Rešpektovať pokyny a nariadenia pedagogických, odborných a ostatných zamestnancov školy, byť disciplinovaný.
- Žiak je povinný plniť zákonom stanovenú povinnú školskú dochádzku, rešpektovať rozvrh hodín a zúčastňovať sa podujatí organizovaných školou v rámci uskutočňovania školského vzdelávacieho programu.
- Žiak musí byť v škole primerane, čisto a vhodne oblečený aj upravený.
- Osvojovať si vedomosti, zručnosti a návyky správania poskytované základnou školou.
- Osvojovať si zásady vlastenectva, humanity, demokratických princípov, rasovej a náboženskej znášanlivosti, tolerancie a správať sa podľa nich, predchádzať všetkým formám diskriminácie, xenofóbie, antisemitizmu a ďalším formám intolerancie.
- Šetrne zaobchádzať so školským vybavením a zariadeniami, učebnicami a učebnými pomôckami a prevádzkovými energiami.
- Byť účastný spolu s učiteľmi a ostatnými zamestnancami na tvorbe a ochrane životného prostredia školy a jej areálu.
- Predložiť potvrdenie o dôvode neprítomnosti na vyučovaní zo strany zákonného zástupcu alebo príslušného lekára.
- V prípade úrazu, ohrozenia alebo zaznamenania konania ohrozujúceho iných žiakov ihneď informovať vyučujúceho, pedagogický dozor, prípadne najbližšiu dospelú osobu.
3.3. Žiakovi je zakázané:
- šikanovať žiakov a zamestnancov školy, vydierať ich, okrádať a ubližovať im;
- fajčiť a požívať tabakové výrobky vrátane elektronických cigariet v priestoroch a areáli školy a pri činnostiach organizovaných školou mimo priestorov školy;
- počas vyučovania používať mobilný telefón alebo iné obdobné osobné zariadenie elektronickej komunikácie (ďalej len „komunikačný prostriedok“), vrátane slúchadiel na počúvanie hudby a iné produkty zaradené do kategórie informačno-komunikačných technológií prinesených so sebou. Podrobnosti používania týchto komunikačných prostriedkov sú upravené v čl. 4 bodoch 22 až 25 školského poriadku;
- prinášať do školy a požívať alkohol, drogy a iné návykové, omamné, psychotropné a zdraviu škodlivé látky v akejkoľvek forme;
- prinášať do školy alebo na činnosti organizované školou predmety, ktoré ohrozujú bezpečnosť a zdravie ostatných žiakov a zamestnancov, alebo predmety a propagačný materiál napádajúci demokraciu a ohrozujúci mravnú výchovu mládeže;
- v škole hrať hazardné hry, prinášať cennosti a väčšie sumy peňažnej hotovosti;
- manipulovať s technickými zariadeniami slúžiacimi na ochranu budovy a majetku školy a monitorovanie osôb;
- akýmkoľvek spôsobom poškodzovať a znehodnocovať priestory a zariadenie (inventár) školy;
- manipulovať s oknami, inventárom školy, prístrojmi a náradím bez súhlasu a pokynu vyučujúceho.
3.4. Práva zákonného zástupcu žiaka
- Vybrať pre svoje dieťa školu alebo školské zariadenie, ktoré poskytuje výchovu a vzdelávanie zodpovedajúce schopnostiam, zdravotnému stavu, záujmom a záľubám dieťaťa, jeho vierovyznaniu, svetonázoru, národnosti a etnickej príslušnosti; právo na slobodnú voľbu školy alebo školského zariadenia možno uplatňovať v súlade s možnosťami výchovno-vzdelávacej sústavy.
- Žiadať, aby sa v rámci výchovy a vzdelávania v škole alebo v školskom zariadení poskytovali deťom a žiakom informácie a vedomosti vecne a mnohostranne v súlade so súčasným poznaním sveta a v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania podľa školského zákona.
- Oboznámiť sa s výchovno-vzdelávacím programom školy alebo školského zariadenia a so školským poriadkom.
- Byť informovaný o výchovno-vzdelávacích výsledkoch svojho dieťaťa. Na žiadosť zákonného zástupcu predloženú do piatich pracovných dní odo dňa vyhodnotenia písomnej práce sa mu sprístupňuje písomná práca žiaka na nahliadnutie.
- Právo na poskytnutie poradenských služieb vo výchove a pri vzdelávaní svojho dieťaťa.
- Zúčastňovať sa výchovy a vzdelávania po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy.
- Vyjadrovať sa k výchovno-vzdelávaciemu programu školy a školského zariadenia prostredníctvom orgánov školskej samosprávy.
- Byť prítomný na komisionálnom preskúšaní svojho dieťaťa po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy.
- Právo na poskytnutie kópie individuálneho vzdelávacieho programu, vrátane jeho zmien a doplnení, ak sa podľa neho vzdeláva.
- Právo na poskytnutie základnej informácie o prebranom učive, ak sa žiak ospravedlnene nezúčastní výchovno-vzdelávacieho procesu v trvaní viac ako jeden vyučovací deň, a to na základe žiadosti zákonného zástupcu prostredníctvom elektronickej komunikácie alebo iným dohodnutým spôsobom, a to najmenej v rozsahu názvu prebraného učiva a informácie o domácej úlohe, ak bola zadaná.
- Právo na sprístupnenie písomnej práce žiaka na nahliadnutie, ak o to zákonný zástupca požiadal do piatich pracovných dní odo dňa vyhodnotenia písomnej práce.
- Právo požiadať o vyjadrenie na účel poskytnutia podporného opatrenia podľa § 145b ods. 2 školského zákona.
- Právo na elektronickú formu komunikácie so školou prostredníctvom školského informačného systému (portál Edupage) na základe doručených prístupových údajov.
3.5. Povinnosti zákonného zástupcu žiaka
- Dodržiavať podmienky výchovno-vzdelávacieho procesu svojho dieťaťa určené školským poriadkom.
- Vytvárať pre dieťa vhodné podmienky na prípravu na výchovu a vzdelávanie v škole a na plnenie školských povinností a rešpektovať jeho špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby.
- Informovať školu o zmene zdravotnej spôsobilosti dieťaťa, jeho zdravotných problémoch, infekčnom ochorení v rodine žiaka alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania a na výkon odborných činností.
- Nahradiť škodu, ktorú žiak preukázateľným spôsobom úmyselne spôsobil.
- Prihlásiť dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky a dbať o to, aby dieťa dochádzalo do školy pravidelne a včas, ak mu nezabezpečí inú formu vzdelávania; dôvody neprítomnosti žiaka na výchovno-vzdelávacích procesoch doložiť dokladmi v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi, rozhodnutiami ministra školstva podľa § 150 ods. 8 školského zákona a školským poriadkom.
- Riadne dbať o to, aby dieťa dochádzalo do školy pravidelne a včas a bezodkladne informovať školu o dôvodoch a príčinách neprítomnosti žiaka na vyučovaní. Čl. 4
Prevádzka a vnútorný režim školy a školského zariadenia
- Na začiatku vyučovania každý žiak musí byť na svojom mieste podľa zasadacieho poriadku. Pred začiatkom vyučovacej hodiny si pripraví pomôcky a pokojne očakáva príchod vyučujúceho. Ak sa učiteľ nedostaví na vyučovanie do 10 minút od začatia vyučovacej hodiny, týždenník to oznámi riaditeľovi školy alebo pracovníkovi na sekretariáte školy.
- Žiak 1. stupňa si má nosiť na každú vyučovaciu hodinu žiacku knižku. Známky podľa možnosti denne predloží zákonnému zástupcovi na podpis. Žiakom 2 stupňa učitelia zapisujú známky na Edupage stránku v deň hodnotenia zo skúšania a maximálne do dvoch týždňov po písaní previerky.
- Ak má žiak vyučovanie v odbornej učebni alebo telocvični, vezme si so sebou potrebné pomôcky a disciplinovane sa pred koncom prestávky presunie pred odbornú učebňu alebo telocvičňu. Vstup do odborných učební, dielní, telocvične a na športoviská je možný len v sprievode a za prítomnosti vyučujúceho a pri dodržaní podmienky vnútorných prevádzkových poriadkov týchto učební. V uvedených priestoroch je žiak povinný dodržiavať bezpečnostné predpisy a má zakázané svojvoľne manipulovať s rozvodovými uzávermi, elektrickými zariadeniami a chemikáliami.
- Počas prestávok sa žiak správa disciplinovane a pokojne s ohľadom na to, aby bola umožnená príprava na nasledujúcu vyučovaciu hodinu. Žiak nesmie byť hlučný, neslušný, používať vulgárne výrazy a provokatívne sa správať, nebehá po triede a po chodbách a bez potreby sa nezdržiava na toaletách. Neničí školské zariadenie, papiere a odpadky odhadzuje do pripravených košov. Nie je dovolené odhadzovať ich do záchodových mís, pisoárov, umývadiel a voľne v školskom areáli.
- Počas malých prestávok sa žiaci zdržiavajú v triede. Cez veľkú prestávku (po 3. vyučovacej hodine) sa žiaci presúvajú do telocvične, v prípade priaznivého počasia na základe pokynu pedagogického dozoru môžu prejsť na školský dvor.
- Po skončení poslednej vyučovacej hodiny žiak skontroluje svoje miesto, odstráni odpadky a v stredu a v piatok vyloží svoju stoličku na stôl. Na pokyn učiteľa opustí triedu, pod vedením vyučujúceho sa prezuje, oblečie a disciplinovane opustí budovu školy. Žiaci, ktorí sa stravujú v školskej jedálni, odchádzajú v sprievode učiteľa, školské tašky a batohy si uložia na lavice pri školskej jedálni, vrchnú časť odevu na vešiak.
- Žiaci chodia do telocvične a na športoviská a späť výlučne pod vedením svojich učiteľov.
- Riaditeľ školy môže čiastočne alebo úplne oslobodiť žiaka od vyučovania telesnej a športovej výchovy na základe lekárom potvrdeného návrhu s vyznačením zdravotnej skupiny v telesnej výchove.
- Ak sa žiak nemôže zúčastniť na výchove a vzdelávaní v škole, jeho zákonný zástupca je povinný oznámiť škole alebo školskému zariadeniu bez zbytočného odkladu príčinu jeho neprítomnosti. Za dôvod ospravedlniteľnej neprítomnosti dieťaťa alebo žiaka sa uznáva najmä choroba, prípadne lekárom alebo príslušným regionálnym úradom verejného zdravotníctva nariadená karanténa, mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky alebo náhle prerušenie premávky hromadných dopravných prostriedkov, mimoriadne udalosti v rodine alebo účasť žiaka na súťažiach. Škola môže ospravedlniť aj iné dôvody po zvážení všetkých okolností.
- Neprítomnosť dieťaťa ospravedlňuje škola na základe žiadosti jeho zákonného zástupcu; vo výnimočných a osobitne odôvodnených prípadoch škola môže vyžadovať lekárske potvrdenie o chorobe alebo iný doklad potvrdzujúci odôvodnenosť neprítomnosti. Škola môže vyžadovať doklad odôvodňujúci neprítomnosť dieťaťa alebo žiaka aj v iných prípadoch ako tých, kedy ide o neprítomnosť dieťaťa z dôvodu ochorenia (napr. rodinné dôvody, nepriaznivé poveternostné podmienky a pod.). Výnimočné a osobitne odôvodnené prípady, kedy škola môže požadovať lekárske potvrdenie, súvisia s kontrolou plnenia povinnej školskej dochádzky a sú to najmä opakovaná neprítomnosť dieťaťa a okolnosti nasvedčujúce tomu, že ochorenie dieťaťa je účelový dôvod na ospravedlnenie jeho neprítomnosti.
- Ak neprítomnosť žiaka z dôvodu ochorenia trvá najviac 5 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní a súhrnne počas mesiaca najviac 10 vyučovacích dní, neprítomnosť sa ospravedlňuje bez predloženia potvrdenia od lekára. Ak neprítomnosť žiaka z dôvodu ochorenia trvá viac ako 5 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní alebo súhrnne počas mesiaca viac ako 10 vyučovacích dní, vyžaduje sa aj predloženie potvrdenia od lekára.
- Mesiacom sa rozumie obdobie od prvého dňa neprítomnosti dieťaťa/žiaka po deň nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ktorý sa svojím označením zhoduje s dňom toho kalendárneho mesiaca, kedy sa začala neprítomnosť dieťaťa/žiaka.
- Na účel ospravedlňovania na základe žiadosti rodiča zo zdravotných dôvodov sa nimi rozumie aj následnosť prerušená dňami, počas ktorých sa výchova a vzdelávanie v základnej škole neuskutočňuje, t. j. víkendy, dni pracovného pokoja, školské prázdniny, udelenie riaditeľského voľna a pod. V prípade víkendu sú piatok a pondelok dva po sebe nasledujúce vyučovacie dni. V prípade prázdnin sú posledný vyučovací deň pred prázdninami a prvý vyučovací deň po prázdninách dva po sebe nasledujúce vyučovacie dni.
- Ak nadväzujúca neprítomnosť je z iného dôvodu, ako je ochorenie, škola môže vyžadovať potvrdenie od rodiča za vyučovacie dni, ktoré nasledujú po ochorení.
- V prípade neprítomnosti žiaka zo zdravotných dôvodov na vyučovaní v súčte piatich po sebe nasledujúcich vyučovacích dní, na ktorú na nasledujúci vyučovací deň nadväzuje neprítomnosť z iného dôvodu (napr. rodinné dôvody), pri ospravedlňovaní 6. dňa a prípadne ďalších dní neprítomnosti škola postupuje spôsobom upraveným v školskom poriadku.
- Ak sa vyhlási výnimočný stav, núdzový stav alebo mimoriadna situácia, ak sa nariadi zákaz prevádzky škôl a školských zariadení podľa osobitného predpisu alebo ak v období školského vyučovania dôjde k živelnej pohrome alebo k udalosti, pri ktorej môžu byť ohrozené životy alebo zdravie detí, žiakov alebo zamestnancov škôl a školských zariadení, minister školstva
môže rozhodnúť o zvýšení počtu vyučovacích dní, ako je 5 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní a súhrnne počas mesiaca najviac 10 vyučovacích dní.
- Škola v prípade podozrenia zo zanedbávania zdravotnej starostlivosti o žiaka a zanedbávania starostlivosti o plnenie povinnej školskej dochádzky, a to pri neustále sa opakujúcich predkladaniach žiadostí o ospravedlnenie zo zdravotných dôvodov zo strany zákonného zástupcu bez predloženia lekárskeho potvrdenia, zváži možnosť kontaktovať úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.
- Neprítomnosť žiaka v škole ospravedlňuje jeho zákonný zástupca triednemu učiteľovi písomne najneskôr do troch dní od nástupu žiaka do školy. Nepredloženie žiadosti o ospravedlnenie do uvedeného termínu má za následok neospravedlnenú neúčasť na vyučovaní. Za neospravedlnené hodiny môžu byť žiakovi uložené opatrenia vo výchove a vo vzťahu k zákonnému zástupcovi (rodičovi) je pri neospravedlnenom vynechaní viac ako 15 vyučovacích hodín v mesiaci alebo viac ako 60 vyučovacích hodín v príslušnom školskom roku založená priestupková zodpovednosť.
- Ak žiak nemôže prísť do školy pre vopred známu príčinu, môže rodič požiadať o uvoľnenie z vyučovania: Z jednej vyučovacej hodiny uvoľňuje príslušný učiteľ, ale žiak je povinný o tom informovať aj triedneho učiteľa; z viac hodín a z jedného vyučovacieho dňa triedny učiteľ; z viac ako jedného dňa riaditeľ školy na základe písomnej žiadosti, aj v tomto prípade je žiak povinný informovať triedneho učiteľa.
- Zákonný zástupca žiaka je povinný oznámiť škole najneskôr do 24 hodín dĺžku predpokladaného trvania neprítomnosti žiaka na vyučovaní osobne, telefonicky alebo prostredníctvom žiackeho konta, na ktoré sa prihlasuje cez webovú stránku školy.
- Neskorý príchod na vyučovanie žiak zdôvodňuje a ospravedlňuje v triede u príslušného vyučujúceho. Opakované neskoré príchody budú zaznamenané a môžu byť dôvodom na prijatie výchovného opatrenia.
- Zo školskej akcie organizovanej mimo areálu školy, ktorá sa končí neskôr ako povinné vyučovanie, môžu žiaci odísť so súhlasom učiteľa domov. Z miesta konania školskej akcie končiacej sa skôr ako povinné vyučovanie môže byť žiak uvoľnený len na základe písomného súhlasu zákonného zástupcu. Miesto rozchodu musí byť určené tak, aby bola garantovaná bezpečnosť návratu žiakov domov.
- Používanie mobilných telefónov a iných komunikačných prostriedkov:
- Žiakom prvého až tretieho ročníka základnej školy sa počas vyučovania úplne zakazuje používanie komunikačných prostriedkov. Žiaci štvrtého až deviateho ročníka základnej školy môžu počas vyučovania komunikačný prostriedok použiť len na účel výchovy a vzdelávania, ktorý prispieva k napĺňaniu vzdelávacích štandardov štátneho vzdelávacieho programu, alebo vtedy, ak jeho používanie na účel výchovy a vzdelávania vo vyučovacom predmete povolí učiteľ príslušného vyučovacieho predmetu.
- Zákaz používania komunikačného prostriedku sa nevzťahuje na žiakov so zdravotným znevýhodnením, ktorí používajú komunikačný prostriedok na účely súvisiace so zdravotným znevýhodnením.
- Ak žiak použije komunikačný prostriedok v rozpore s pravidlami určenými školským poriadkom, pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec školy, ktorý disponuje takýmto zistením, komunikačný prostriedok dočasne (na čas vyučovania) odoberie a zabezpečí jeho uloženie na miesto určené riaditeľom školy. Po skončení vyučovania bude komunikačný prostriedok žiakovi vrátený a vo vzťahu k žiakovi bude podľa závažnosti porušenia školského poriadku prijaté opatrenie vo výchove podľa čl. 9 školského poriadku.
- Žiak môže použiť komunikačný prostriedok počas aktivít organizovaných školou mimo školského vyučovania (výlety, exkurzie, jazykové kurzy, športový výcvik, pobyty žiakov v škole v prírode a ďalšie aktivity v súlade so školským vzdelávacím programom) a v školskom klube detí len po predchádzajúcom súhlase príslušného pedagogického zamestnanca, ktorý v danom čase zabezpečuje výchovno-vzdelávací proces, výchovnú činnosť alebo dozor. Súhlas pedagogického zamestnanca sa vzťahuje na ním vymedzený čas alebo okolnosti, za ktorých je možné použiť komunikačný prostriedok.
Čl. 5
Samospráva triedy, školský parlament a povinnosti týždenníkov
- Žiacky kolektív triedy si môže so súhlasom triedneho učiteľa zvoliť triednu samosprávu – zástupcov žiakov triedy.
- Na 1. stupni v každej triede konajú službu dvaja týždenníci, na 2. stupni jeden týždenník, ktorých určuje triedny učiteľ.
- Pred vyučovaním a počas prestávok sa starajú o čistotu tabule, dohliadajú na poriadok a počas prestávok v súčinnosti s vyučujúcim zabezpečujú vyvetranie triedy.
- Ak do desiatich minút nepríde vyučujúci, ich povinnosťou je upozorniť na to vedenie školy.
- Hlásia neprítomnosť žiakov na začiatku každej vyučovacej hodiny.
- Pri odchode z triedy majú zodpovednosť za zanechanie primeraného poriadku v triede a za uzatvorenie okien.
- Prinášajú a odnášajú učebné pomôcky podľa pokynov vyučujúcich.
- Hlásia triednemu učiteľovi poškodenie inventára triedy a iné možné incidenty.
- V základnej v škole pôsobí školský parlament (DÖK), zastupuje záujmy žiakov vo vzťahu k riaditeľovi a vedúcim pedagogickým zamestnancom a navonok. Školský parlament sa okrem iného vyjadruje k podstatným otázkam, návrhom a opatreniam školy v oblasti výchovy a vzdelávania a zároveň sa podieľa na tvorbe a zabezpečení dodržiavania školského poriadku.
- Činnosť žiackej školskej rady sa riadi pravidlami tejto rady.
- Predstavenstvo DÖK je vytvorené zo žiakov na druhom stupni, pričom každá trieda volí jedného zástupcu do žiackej rady. Žiacka školská rada má rozhodovacie právo, ak v danej veci má súhlasné stanovisko 50% členov tejto rady.
- Žiaci prostredníctvom žiackej školskej rady môžu rozhodovať o plánovaní a organizovaní vlastného spoločenského života, samozrejme len za vypočutia stanoviska pedagogickej rady.
Môžu voliť svojich zástupcov.
Čl. 6 Stravovanie v školskej jedálni
- Do termínu stanoveného vedúcou školskej jedálne je potrebné zaplatiť stravné za daný mesiac.
- Obedy pre žiakov 1. a 2. stupňa sa vydávajú v čase od 11:30 do 13:30.
- Na správanie žiakov v školskej jedálni sa vzťahuje tento školský poriadok. Žiak stravujúci sa v školskej jedálni musí rešpektovať pokyny dozor konajúceho učiteľa.
- Spôsob odhlasovania žiakov z obeda určuje vedúca školskej jedálne a oznamuje o tom zákonných zástupcov žiakov písomne pri zápise na stravovanie.
Čl. 7 Bezpečnosť a ochrana zdravia žiakov
- Škola poskytuje nevyhnutné informácie na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí a žiakov a vedie evidenciu školských úrazov žiakov, ku ktorým prišlo počas výchovnovzdelávacieho procesu a pri činnostiach organizovaných školou.
- Žiak je povinný dodržiavať všetky pravidlá týkajúce sa bezpečného správania v škole, má chrániť svoje zdravie i zdravie svojich spolužiakov. Správa sa tak, aby sebe ani svojim spolužiakom nespôsobil ujmu na zdraví.
- Žiak má zakázané vykláňať sa z okien, sedieť na parapetných doskách, manipulovať s oknami bez dozoru učiteľa, behať po triede a chodbách, skákať po schodoch, kĺzať sa po zábradliach
- V prípade, že žiak utrpí v škole pred začiatkom školského vyučovania, počas výchovnovzdelávacieho procesu, školského vyučovania, cez prestávku alebo pri činnostiach organizovaných školou akýkoľvek úraz, nahlási to ihneď vyučujúcemu alebo dozor konajúcemu učiteľovi, resp. triednemu učiteľovi. Ak to nemôže v prípade úrazu urobiť sám, požiada o nahlásenie spolužiaka alebo iného žiaka školy, ktorý sa nachádza v jeho blízkosti. O školskom úraze je potrebné spísať záznam. O odškodnenie úrazu musí rodič podať žiadosť na riaditeľstvo školy. O lekársky posudok žiada rodič.
- Za školský úraz žiaka sa nepovažuje ten úraz, ktorý sa mu stane na ceste do školy a späť.
- Žiak školy má prísny zákaz fajčiť, požívať alkoholické nápoje, drogy a iné omamné látky a hrať hazardné hry v škole, v celom areáli školy, ale aj mimo školy a na všetkých akciách organizovaných školou. Žiak sa pod vplyvom uvedených látok nesmie zúčastniť na vyučovaní a jeho neprítomnosť z týchto dôvodov nie je možné ospravedlniť. Aj prinesenie cigariet, alkoholu, drog, prípadne iných omamných látok do areálu školy sa považuje za mimoriadne závažné a hrubé porušenie školského poriadku. Rovnako aj propagácia týchto látok na oblečení žiakov či inými predmetmi je zakázaná.
- Na duševný vývin mladých ľudí v značnej miere negatívne vplývajú nevhodne vybrané knihy, populárne časopisy, sledovanie filmov s obmedzenou vekovou hranicou, surfovanie na nevhodných stránkach internetu, hazardné hry, počítačové hry. Preto je na území školy zakázané vykonávať spomínané činnosti.
- Je zakázané pre žiakov školy v mimo vyučovacom čase navštevovať herne a filmy s obmedzenou vekovou hranicou. Návšteva reštauračných zariadení /espreso, krčma/ je odporúčaná cez deň v sprievode rodiča. Žiak by sa počas základnej školskej dochádzky mal zdržiavať na verejnosti bez dozoru dospelej osoby v letnom čase do 21:00 h a v zimnom čase do 20:00 h. Školské výlety, letné tábory a školské akcie sú výnimkou. V týchto prípadoch dozor vykonáva pedagóg.
- Žiak má právo na to, aby sa príjemne cítil počas svojho pobytu v škole. Preto by mal chodiť do školy čistý, upravený a slušne oblečený. Je zakázané nosenie výstredných doplnkov /veľké kovové retiazky, náušnice/. Neodporúča sa výstredný účes /dlhé vlasy pre chlapcov, želé/, farbenie vlasov, melír, maľovanie tváre, nechtov. Odporúča sa nosenie drobných, nenápadných šperkov. Chlapcom sa neodporúčajú náušnice.
- Toalety žiaci používajú iba účelovo. Zdržiavajú sa tam iba na dobu nevyhnutnú a dbajú o čistotu, steny nezoškrabujú, nepopisujú.
- Ak sa vyskytla v rodine nákazlivá choroba, zákonný zástupca žiaka je povinný túto skutočnosť oznámiť škole do 24 h.
- Žiak chodí do školy čisto a primerane veku oblečený. Prezúva sa do zdravotne vyhovujúcich prezuviek a má k dispozícii hygienické vrecúško.
- Na začiatku školského roka, triedny učitelia a vychovávateľky hneď prvý vyučovací deň oboznamujú žiakov s pravidlami bezpečnosti a ochrany zdravia a s vnútorným poriadkom školy. Zapíšu záznam do triednej knihy.
- Pedagogickí zamestnanci upozorňujú žiakov na dodržiavanie pravidiel bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci priebežne pri nasledovných činnostiach:
- Technika
- Telesná výchova a každá športová činnosť
- Pokusy na hodinách fyziky a chémie
- Pred vykonávaním verejno-prospešnej práce dozor konajúca osoba
- Pred každým výletom organizátor výletu
- Pri táborení a exkurziách organizátor aktivít.
Pomocou kontrolných otázok sa treba vždy presvedčiť o tom, či žiaci ovládajú potrebné predpisy.
- Spôsob zabezpečenia BOZP pri organizácii výletov, exkurzií, plaveckého a lyžiarskeho výcviku, školy v prírode a podobne určujú osobitné rezortné predpisy:
- Vyhláčka č. 223/2022 Z.z. o základnej škole v znení vyhlášky č. 344/2023 Z. z.
(ďalej len „vyhláška o základnej škole“)
-
- Smernica č. 49/2023 o organizovaní športového výcviku a kurzu pohybových aktivít v prírode
- Metodické usmernenie MŠ SR č. 4/2009 z 11. februára 2009 k zavedeniu jednotného postupu škôl, školských zariadení a vysokých škôl pri vzniku registrovaného školského úrazu a pri evidencii nebezpečných udalostí.
- Škola zodpovedá za funkčnosť lekárničiek.
- V prípade, že sa žiak necíti zdravotne v poriadku počas vyučovania, ohlási to ihneď vyučujúcemu. Pri úraze alebo nevoľnosti poskytne vyučujúci žiakovi prvú pomoc. Pri podozrení na vážnejší stav zabezpečí škola žiakovi lekársku pomoc.
- V prípade zdravotných ťažkostí počas vyučovania žiak bude uvoľnený, ak zodpovednosť za žiaka preberie zákonný zástupca.
- Žiak dodržiava pokyny na zachovanie čistoty v triede a v škole, dodržiava zásady osobnej hygieny a platné epidemiologické opatrenia.
- Žiak nesmie nosiť do školy predmety ohrozujúce vlastné zdravie a zdravie spolužiakov a pedagogických zamestnancov, odborných zamestnancov a ostatných zamestnancov školy.
- Za bezpečnosť žiakov počas ich pobytu v škole a výchovno-vzdelávacom zariadení, ktoré je súčasťou školy, vrátane času pred vyučovaním, cez prestávky, po vyučovaní, na školskej vychádzke, na exkurzii, školských výletoch, športovom výcviku (plavecký výcvik, lyžiarsky, korčuliarsky a snoubordingový výcvik, cyklistický výcvik), škole v prírode a pri ostatnej činnosti, ktorou sa uskutočňuje školský vzdelávací program, a pri výchovných akciách organizovaných školou zodpovedajú pedagogickí zamestnanci (službu konajúci dozor).
- Účasť žiaka na športovom výcviku je podmienená uzatvorením poistenia úrazu a predložením vyhlásenia zákonného zástupcu o zdravotnej spôsobilosti absolvovať športový výcvik.
Čl. 8
Ochrana pred sociálno-patologickými javmi, diskrimináciou a násilím
- Prísne sa zakazujú všetky formy nenávistného správania, podnecovania k násiliu, ospravedlňovania násilia a terorizmu, propagácia extrémizmu a podnecovania ľudskej (národnostnej, rasovej, etnickej a náboženskej) neznášanlivosti a všetkých foriem diskriminácie a segregácie.
- Ak vznikne oprávnené podozrenie z ohrozovania mravného vývinu žiakov, je riaditeľ školy povinný bezodkladne riešiť problém v súčinnosti s triednym učiteľom, zákonnými zástupcami, výchovným poradcom, školským podporným tímom a ďalšími odborníkmi, ktorí poskytujú poradenstvo a terapiu.
- Pri akýchkoľvek náznakoch záškoláctva, agresívneho správania, šikanovania, fyzického alebo psychického týrania, delikvencie, vydierania, sexuálneho zneužívania a násilia, prejavoch extrémizmu a sympatií k spoločensky nežiaducim hnutiam sú vyučujúci povinní nahlásiť zistené skutočnosti a podozrenia vedeniu školy, ktoré sa tým bezodkladne začne zaoberať a prijme adekvátne opatrenia. V odôvodnených prípadoch právnej kvalifikácie protiprávneho konania sa využijú príslušné ustanovenia zákona o priestupkoch a Trestného zákona.
- Škola netoleruje šikanovanie v žiadnych formách a podobách, a to ani v náznakoch. V rámci účinnej prevencie šikanovania vytvára priaznivú klímu, zabezpečuje úzku spoluprácu medzi žiakmi, zamestnancami školy a zákonnými zástupcami, jasne vymedzuje možnosť oznamovať aj zárodky šikanovania (pri zachovaní dôvernosti oznámení), školským poriadkom jasne stanovuje pravidlá správania, vrátane sankcií za ich porušovanie, vedie písomnú dokumentáciu o riešení konkrétnych prípadov šikanovania, v súlade s pracovným poriadkom zaisťuje dozor pedagogických zamestnancov cez prestávky, pred začiatkom vyučovania, po jeho skončení, v čase záujmovej a mimoškolskej činnosti. Pre pedagogických zamestnancov
a zákonných zástupcov organizuje semináre s odborníkmi zaoberajúcimi sa danou problematikou.
- Škola sa riadi internými rezortnými predpismi, ktoré sa týkajú krízovej intervencie súvisiacej so šikanovaním a riešenia krízovej situácie v súvislosti so vznikom školského úrazu a iných nebezpečných udalostí: Smernica č. 36/2018 k prevencii a riešeniu šikanovania detí a žiakov v školách a školských zariadeniach a Metodické usmernenie č. 4/2009-R z 11. februára 2009 k zavedeniu jednotného postupu škôl, školských zariadení a vysokých škôl pri vzniku registrovaného školského úrazu a pri evidencii nebezpečných udalostí.
Čl. 9 Opatrenia vo výchove
- Pochvaly a iné ocenenia sa udeľujú za mimoriadny prejav aktivity a iniciatívy, za záslužný alebo statočný čin podľa § 58 školského zákona.
- Pochvalu možno udeliť žiakovi aj od vyučujúceho na vyučovaní a od triedneho učiteľa za výborný prospech, vzornú dochádzku do školy, reprezentáciu triedy v súťažiach, za príkladné správanie a vytváranie priaznivej atmosféry v triede. Pochvalu od riaditeľa školy možno udeliť žiakovi za výborný prospech, vzornú dochádzku do školy, úspešnú reprezentáciu školy v súťažiach, za nezištnú pomoc a príkladné činy a za verejné uznanie inou inštitúciou.
- Podľa závažnosti a opakovania previnenia sa žiakom ukladajú opatrenia na posilnenie disciplíny, ktoré predchádzajú zníženej známke zo správania. Každé previnenie musí byť objektívne a riadne prešetrené a preukázateľnou formou zdokumentované, vrátane informovania zákonných zástupcov.
- Pochvaly a iné ocenenia, napomenutia a pokarhania sa zaznamenávajú do katalógového listu žiaka.
- Žiakovi možno udeliť pochvalu od triedneho učiteľa, od riaditeľa alebo od zriaďovateľa základnej školy. Pochvalu od triedneho učiteľa možno udeliť po prerokovaní s riaditeľom.
Pochvalu od riaditeľa možno udeliť po prerokovaní pedagogickou radou.
- Škola má schválený systém celoročného hodnotenia žiakov, ktorý slúži na motiváciu žiakov k zapojeniu sa do aktivít. Okrem učebných výsledkov sem patria všetky úkony žiaka, ktoré sa vymykajú z rámca základných povinností. Sú to napríklad: vystúpenia na podujatiach školy, zber druhotných surovín, účasť na školských súťažiach, aktívna pomoc učiteľom. Na konci školského roka si učitelia sumarizujú body žiakov. Pedagogická rada určí bodovú hodnotu, podľa ktorej sa žiak hodnotí ako úspešný. Títo úspešní žiaci sa na začiatku nasledujúceho školského roka zúčastnia výletu.
Kritériá na získanie bodov
- UČEBNÉ VÝSLEDKY body
1.
Čisté jednotky
10
2.
Vyznamenaný
8
3.
Prospel veľmi dobre
5
4.
Prospel
0
5.
Neprospel, alebo prospel len po komisionálnej skúške
-10
6.
Na niektorej štvrťročnej konferencii dostal upomienku pre zlý prospech
-2
- INÉ AKTIVITY
1.
Vystúpenia /Deň matiek, Vianoce .../
- Vystúpenie sa uskutočňuje počas vyučovacej doby
- Vystúpenie sa uskutočňuje mimo vyučovacieho času /napr. na konci týždňa/ ak príprava na vystúpenie je časovo náročná /mimo záujmového útvaru/
10
1
2
1/deň/ počet vystúpení
2.
Článok do časopisu - mimo vyučovacieho času
1
3.
Príprava súťaže – pomoc učiteľovi
1 max. raz ročne
4.
Účasť na súťaži – podľa zoznamu súťaží na rok
Osobitné ohodnotenie
5.
Pomoc pri výzdobe školy /chodby, okná/
1 max. raz ročne
6.
Všetky aktivity, ktoré nepatria k základným povinnostiam žiakov
Navrhuje učiteľ
- VPLYV SPRÁVANIA SA ŽIAKA NA HODNOTENIE
Okrem bodového ohodnotenia učitelia sledujú správanie sa žiakov.
Nárok na odmenu majú len tí žiaci, ktorí neporušujú školský poriadok.
Ďalšie príčiny, za ktoré môže byť žiak vylúčený z hodnotenia:
- Pravidelne nie je pripravený na vyučovanie, nemá domáce úlohy, nenosí si učebnice a iné školské pomôcky,
- Neospravedlnené vymeškávanie z vyučovania,
- Výstižnosti napriek upozorneniam /telové šperky, líčenie, účes/
- Pasivita na vyučovaní aj na akciách organizovaných školou,
- Vulgárne vyjadrovanie sa, ohováranie druhých, bitky
- Napomenutie od triedneho učiteľa, pokarhanie od triedneho učiteľa alebo pokarhanie od riaditeľa možno žiakovi uložiť po objektívnom prešetrení previnenia sa proti školskému poriadku s písomným odôvodnením.
- Napomenutie od triedneho učiteľa a pokarhanie od triedneho učiteľa možno uložiť po prerokovaní s riaditeľom. Pokarhanie od riaditeľa možno uložiť po prerokovaní pedagogickou radou.
- Ak ide o žiaka so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, pri uložení výchovných opatrení spočívajúcich v napomenutí od triedneho učiteľa a pokarhania od triedneho učiteľa alebo pokarhania od riaditeľa sa zohľadňujú aj jeho špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby.
- Správanie žiaka so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami sa hodnotí v spolupráci so školským podporným tímom, školským špeciálnym pedagógom alebo s odborným zamestnancom, ak v základnej škole pôsobia, alebo so zariadením poradenstva a prevencie.
- Závažné porušenia školského poriadku a postupy ich riešení
A. Šikanovanie
Šikanovaním rozumieme akékoľvek správanie žiaka alebo žiakov, ktorých zámerom je ublíženie inému žiakovi alebo žiakom, prípadne ich ohrozenie alebo zastrašovanie. Ide o cielené a opakované použitie násilia voči takému žiakovi alebo skupine žiakov, ktorí sa z najrôznejších dôvodov nevedia, alebo nemôžu brániť. Prejavuje sa v rôznych podobách, ktoré môžu mať následky na psychickom a fyzickom zdraví. Vo vzťahu k spolužiakom sa žiak dopustí vážneho priestupku vtedy, ak svojím správaním opakovane, cielene:
- iného žiaka fyzicky napadne, zbije
- úmyselne poškodí jeho veci
- zničí výsledok školskej práce (výrobok, výkres)
- slovne ho poníži a urazí - posmech, pokorujúca prezývka, nadávky, hrubé žarty,
- neoprávnená kritika, výsmech
- násilne odoberie jeho veci – peniaze, oblečenie, školské veci....
- núti iného žiaka robiť to, čo mu môže ublížiť, za čo môže byť potrestaný
- zámerne vyčlení iného žiaka z kolektívu, ignoruje ho a navádza iných, aby sa k nemu správali podobne
- zlomyseľne obťažuje, tým prenasleduje, s jasným úmyslom fyzicky alebo psychicky ublížiť inému žiakovi
Žiak, ktorý takýmto správaním ublíži inému spolužiakovi, bude potrestaný podľa závažnosti priestupku:
- výchovným opatrením – napomenutie, pokarhanie, znížená známka zo správania
- nahlásením priestupku Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, oddeleniu sociálno-právnej ochrany detí v Leviciach za účelom využitia nutných výchovných opatrení ( návrh na ústavnú výchovu)
- oznámením priestupku príslušnému Policajného zboru SR v Leviciach. Povolanie polície na šetrenie priestupku žiaka je možné bez súhlasu zákonného zástupcu žiaka v prípade bezprostredného ohrozenia života – o čom musí byť spísaný záznam.
B. Alkohol, drogy a iné omamné a psychotronické látky Pedagogický pracovník školy má právo :
- skontrolovať žiakovi batožinu pred odchodom žiakov na školský výlet, exkurziu, plavecký výcvik a pod. za účelom kontroly, či sa v nej nenachádzajú alkoholické nápoje, drogy a iné omamné prostriedky.
- vykonať dychovú skúšku prístrojom alkoholtester pri podozrení, že žiak je pod vplyvom alkoholu. Zákon č. 219/1996 Z. z. o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov – maloleté osoby sú povinné podrobiť sa orientačnej dychovej skúške. Vyšetrenie nesmie urobiť pedagóg, vyšetrenie urobí zdravotník, alebo príslušník policajného zboru na požiadanie školy so súhlasom privolaného rodiča.
- Žiakom je zakázané prechovávať a užívať legálne ( tabak a alkohol ) a nelegálne návykové látky v škole v areáli školy, v školských zariadeniach a na akciách organizovaných školou.
Postup riešenia požitia alkoholu:
- Škola kontaktuje zákonného zástupcu žiaka.
- Po súhlase zákonného zástupcu žiaka pedagogický zamestnanec vyzve žiaka k dychovej skúške prístrojom, ktorým sa určí objemové percento alkoholu v krvi.
- Pri skúške sú prítomní svedkovia – napr. ďalší pedagogickí zamestnanci.
- skúške sa vyhotoví zápisnica, ktorú každý z prítomných podpíše.
- Zápisnica sa pošle zákonnému zástupcovi žiaka.
- Porušenie školského poriadku sa prerokuje na pedagogickej rade a žiakovi sa udelí výchovné opatrenie.
- Výsledok riešenia priestupku sa oznámi zákonnému zástupcovi žiaka.
- Škola kontaktuje CPPP v Leviciach.
- V prípade, ak sa žiak odmietne podrobiť dychovej skúške, spíše sa o tejto udalosti zápisnica za prítomnosti svedkov, kde sa uvedú klinické príznaky, ktoré žiak vykazuje a ktoré vedú k podozreniu, že žiak pil alkoholický nápoj.
- Pedagogická rada rozhodne o postihu žiaka. Zápisnica je zaslaná rodičom, podobne ako aj rozhodnutie o sankcii.
- Pri stave opilosti, kedy je žiak ohrozený na živote alebo ohrozuje svoje okolie, závažným spôsobom narušuje školské vyučovanie, je privolaná rýchla zdravotnícka pomoc, prípadne polícia a bezodkladne zákonný zástupca.
- Priestupok bude prerokovaný pedagogickou radou a výsledok riešenia oznámený zákonnému zástupcovi žiaka.
Postup pri riešení fajčenia:
- O porušení školského poriadku sa spíše zápisnica, ktorú podpíšu všetci prítomní svedkovia.
- O porušení školského poriadku sa pošle oznam zákonnému zástupcovi žiaka.
- Porušenie školského poriadku sa prerokuje na pedagogickej rade a uloží sa výchovné opatrenie.
- Zákonnému zástupcovi žiaka sa oznámi sankcia za porušenie zákazu fajčenia.
Postup pri riešení prechovávania legálnych návykových látok:
-
- Pri nájdení legálnej návykovej látky (alkohol a tabak) u žiaka sa o tejto situácii spíše zápisnica, ktorá bude zaslaná zákonnému zástupcovi žiaka.
- Porušenie školského poriadku sa prerokuje na pedagogickej rade, žiakovi sa uloží výchovné opatrenie.
- Rozhodnutie pedagogickej rady o výchovnom opatrení sa zašle zákonnému zástupcovi žiaka.
Postup pri riešení užívania prechovávania iných návykových látok:
-
- Pedagogický pracovník pri podozrení, že žiak je pod vplyvom nelegálnych návykových látok, alebo ich užíva, kontaktuje zákonného zástupcu žiaka a príslušné oddelenie Policajného zboru SR.
- situácii sa spíše zápisnica, ktorá sa zašle zákonnému zástupcovi žiaka.
- V prípade pozitívneho výsledku nasleduje prerokovanie priestupku v pedagogickej rade a uloženie výchovného opatrenia.
- Rozhodnutie pedagogickej rady o výchovnom opatrení sa zašle zákonnému zástupcovi.
- Škola kontaktuje CPP v Leviciach.
Postup pri riešení prechovávania nelegálnych návykových látok:
-
- Pedagogický pracovník vyzve podozrivého žiaka k vyloženie návykovej látky z osobných vecí, nedotýka sa jej a okamžite kontaktuje príslušné oddelenie Policajného zboru SR a zákonného zástupcu žiaka.
- O situácii sa spíše zápisnica, ktoré sa zašle zákonnému zástupcovi žiaka.
- Porušenie školského poriadku sa prerokuje na pedagogickej rade, žiakovi sa uloží výchovné opatrenie.
- Rozhodnutie pedagogickej rady o výchovnom opatrení sa zašle zákonnému zástupcovi žiaka.
- Škola kontaktuje CPP v Leviciach.
- Žiakovi môžu byť uložené tieto opatrenia vo výchove:
- písomný záznam (zápis) do (elektronickej) žiackej knižky žiaka;
- napomenutie od triedneho učiteľa je uvedené v katalógovom liste žiaka za viacero písomných zápisov vyučujúcim, ktoré sa týkajú porušenia školského poriadku; za neospravedlnenú neprítomnosť žiaka na jednej až štyroch vyučovacích hodinách, ktorá preukázateľne nebola spôsobená zákonným zástupcom žiaka; za opakovanú nevhodnú úpravu zovňajšku; neprezúvanie sa v priestoroch školy; neodôvodnené neskoré príchody na vyučovanie; nesplnenie si povinností žiaka a za ďalšie menej závažné porušenia školského poriadku;
- pokarhanie triednym učiteľom je prerokované s riaditeľom školy a je zapísané do katalógového listu žiaka. Udeľuje sa za sústavne sa opakujúce zápisy zo strany iných učiteľov; za opakované neplnenie si úloh určeným triednym učiteľom; útek z vyučovania a za závažnejšie porušenia školského poriadku;
- pokarhanie riaditeľom školy je udelené za neospravedlnenú neprítomnosť žiaka na viac ako 15 vyučovacích hodinách; za podvádzanie, klamstvá a krádež; za úmyselné poškodenie majetku školy; za opakované závažné porušenia školského poriadku v správaní voči žiakom a učiteľom; za previnenie v oblasti ochrany a bezpečnosti žiakov podľa tohto školského poriadku;
- Kritériá udelenia zníženej známky zo správania za neospravedlnené hodiny sú nasledovné:
- stupeň (2) uspokojivé: nad 13 neospravedlnených hodín
- stupeň (3) menej uspokojivé: nad 26 neospravedlnených hodín
- stupeň (4) neuspokojivé: nad 60 neospravedlnených hodín
- Zníženie známky zo správania na stupeň 2 (uspokojivé)
Závažné previnenie alebo opakovanie menej závažné, ktoré neprispieva k dobrým vzťahom medzi žiakmi: za nosenie cigariet do školy a fajčenie v areáli školy
-
- za úmyselné poškodenie školského majetku (písanie na lavice, ničenie stoličiek, učebných pomôcok
- za opakované úmyselné použitie mobilného telefónu
- za používanie vulgárnych slov adresovaných spolužiakom a ostatným zamestnancom školy za benevolentný prístup k plneniu svojich povinností (opakovane odmieta pracovať, vyrušuje, vykrikuje)
- za nosenie nežiadúcich predmetov do školy (reťaze, nože, nevhodné časopisy a hračky), ktoré nesúvisia s vyučovacím procesom
- za podnecovanie rasovej nenávisti
- za ohrozovanie vlastného zdravia alebo zdravia spolužiakov nedodržiavaním BOZP a školského poriadku.
na stupeň 3 (menej uspokojivé)
- Správanie žiaka v škole i mimo školy je v rozpore s pravidlami správania, ustanoveniami vnútorného poriadku školy. Aj po udelení pokarhania od riaditeľa školy sa dopúšťa ďalších previnení:
- za ohrozenie zdravia a úmyselné ublíženie na zdraví iných (použitie reťaze, nože a pod.)
- za používanie alkoholu aj drog ( aj mimo školy)
- za finančné a materiálne vydieranie spolužiakov
- za vyhrážanie sa a osočovanie zamestnancov školy (aj mimo areálu školy)
- za krádež a odcudzenie vecí spolužiakom (aj mimo areálu školy)
- za vandalizmus
- za šikanovanie (akékoľvek fyzické a psychické napádanie, týranie spolužiakov aj iných osôb), aj mimo školy
na stupeň 4 (neuspokojivý)
- Žiak sústavne porušuje pravidlá správania a vnútorný poriadok školy. Zámerne narúša korektné vzťahy medzi spolužiakmi a závažnými previneniami (úmyselnými) ohrozuje ostatných spolužiakov :
- na spáchanie takého činu, ktorým by bola ohrozená výchova ostatných žiakov za vážny konflikt so zákonom.
15. Ak žiak svojím správaním a agresivitou ohrozuje bezpečnosť a zdravie ostatných žiakov, ostatných účastníkov výchovy a vzdelávania alebo narúša výchovu a vzdelávanie do takej miery, že znemožňuje ostatným účastníkom výchovy a vzdelávania ich vzdelávanie, riaditeľ školy môže použiť ochranné opatrenie podľa § 58 ods. 3 školského zákona a bezodkladne privolať zákonného zástupcu (ten preberá zodpovednosť za žiaka), zdravotnú pomoc,
Policajný zbor alebo odborného zamestnanca zariadenia poradenstva a prevencie.
Čl. 10 Podrobnosti o podmienkach nakladania s majetkom, ktorý škola alebo školské zariadenie spravuje
- Škola poskytuje žiakom učebnice, učebné texty, pracovné zošity (ďalej ako „edukačné publikácie“) a učebné pomôcky do bezplatného užívania na jeden školský rok. Žiak alebo zákonný zástupca neplnoletého žiaka zodpovedá za edukačné publikácie a učebné pomôcky, ktoré mu škola poskytla do bezplatného užívania, a je povinný nahradiť škole ich stratu, zničenie alebo poškodenie.
- Výšku náhrady za stratu, zničenie alebo poškodenie, pre ktoré učebnica v tlačenej podobe alebo edukačná publikácia v elektronickej podobe na pamäťovom médiu nemôže slúžiť svojmu účelu, je určená vyhláškou č. 527/2021 Z. z. o edukačných publikáciách.
- Ak žiak prestupuje do inej školy, je povinný vrátiť škole učebnice, učebné texty, pracovné zošity a učebné pomôcky poskytnuté do bezplatného užívania.
- Žiaci a zamestnanci školy majú k zariadeniu školy a majetku v správe alebo vlastníctve školy pristupovať so všetkou starostlivosťou. Akékoľvek poškodenie zariadenia a majetku školy z nedbanlivosti alebo úmyselne musí byť v plnej miere nahradené.
Čl. 11
Pravidlá vzájomných vzťahov a vzťahov s pedagogickými zamestnancami a ďalšími zamestnancami školy
- Vzájomné vzťahy všetkých účastníkov vzdelávania a osôb, ktorých sa týka tento školský poriadok, sú založené na vzájomnej úcte, rešpekte, názorovej znášanlivosti, solidarite a dôstojnosti.
- Žiak sa ku všetkým zamestnancom školy správa úctivo a zdvorilo. Zamestnanci školy rešpektujú dôstojnosť žiaka.
- Žiak rešpektuje pokyny všetkých zamestnancov školy.
- Výkon práv a povinností vyplývajúcich zo školského poriadku musí byť v súlade s dobrými mravmi. Nikto nesmie tieto práva a povinnosti zneužívať na škodu druhého.
- Žiak nesmie byť v súvislosti s výkonom svojich práv postihovaný za to, že podá na iného žiaka, pedagogického zamestnanca či iného zamestnanca školy sťažnosť.
- Pedagogický zamestnanec je povinný chrániť a rešpektovať práva žiaka a jeho zákonného zástupcu, zachovávať mlčanlivosť a chrániť pred zneužitím osobné údaje o zdravotnom stave žiakov a výsledky odborných vyšetrení, s ktorými prišiel do styku. Rovnako je povinný rešpektovať individuálne výchovno-vzdelávacie potreby žiaka s ohľadom na ich osobné schopnosti a možnosti, sociálne a kultúrne zázemie a aktívne sa podieľať na kontakte so zákonným zástupcom žiaka. Pedagogický a odborný zamestnanec má vykonávať pedagogickú alebo odbornú činnosť v súlade s aktuálnymi vedeckými poznatkami, hodnotami a cieľmi školského vzdelávacieho programu a výchovného programu ŠKD, viesť žiakov k dodržiavaniu hygienických zásad a zásad bezpečnej práce, poskytovať žiakovi a zákonnému zástupcovi poradenstvo alebo odbornú pomoc spojenú s výchovou a vzdelávaním, pravidelne informovať žiaka alebo jeho zákonného zástupcu o priebehu a výsledkoch výchovy a vzdelávania, ktoré sa ho týkajú, v rozsahu ustanovenom osobitným predpisom.
- Pedagogickí a odborní zamestnanci sa riadia Etickým kódexom pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov, ktorý na svojej webovej stránke zverejnilo MŠVVaŠ SR v súlade s § 5 ods. 2 zákona č. 138/2019 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov [https://www.minedu.sk/eticky-kodex-pedagogickych-zamestnancov-aodbornych-zamestnancov/ alebo https://www.minedu.sk/data/att/15445.pdf].
- Škola priebežne preukázateľným spôsobom informuje zákonných zástupcov o prospechu a správaní žiaka.
- Pri hodnotení správania žiaka podľa § 55 ods. 15 školského zákona sa zohľadňuje dodržiavanie pravidiel správania sa žiaka uvedených v tomto školskom poriadku, udelené pochvaly a iné ocenenia a uložené napomenutia a pokarhania.
- V škole je zakázaná propagácia konkrétnych politických strán a hnutí, politikov a ideológií.
Čl. 12 Záverečné ustanovenia
- Školský poriadok bol prerokovaný:
v pedagogickej rade dňa: 29.01. 2025,
- Zmeny v školskom poriadku musia byť prerokované v pedagogickej rade a rade školy.
- Školský poriadok je zverejnený pre žiakov, zamestnancov a zákonných zástupcov v každej triede, v zborovni a v elektronickej forme na webovej adrese školy https://zsipelsokolec.edupage.org/.
- So školským poriadkom sú preukázateľným spôsobom oboznámení všetci žiaci školy a ich zákonní zástupcovia a všetci zamestnanci školy.
V Ipeľskom Sokolci dňa 01. 02. 2025
___________________________________ Ing. Agnesa Herczeg riaditeľka školy
Pri tvorbe školské poriadku boli využívané nasledovné legislatívne predpisy a normy, metodické a organizačné pokyny i usmernenia:
1. Zákon č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon)a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov - §3, §55 - §58, §144 - §145, §152 a §153,
2. Zákon č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov,
- Zákon 138/2019 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov
- Vyhláška č. 223/2022 Z.z. o základnej škole v znení účinnom od 1.9.2023
- Vyhláška č. 231/2009 Z. z. o podrobnostiach a organizácii školského roka na základných a stredných školách, na základných umeleckých školách, na praktických školách, na odborných učilištiach a na jazykových školách,
- Vyhláška č. 527/2021 Z. z. o edukačných publikáciách,
- Dohovor o právach dieťaťa prijatý dňa 20.11.1989 Valným zhromaždením OSN,
- Sprievodca školským rokom, ktorý vydáva Ministerstvo školstva vedy výskumu a mládeže SR,
- Smernica MŠVVaŠ SR č. 36/2018 k prevencii a riešeniu šikanovania detí a žiakov v školách a školských zariadeniach,
- Metodické usmernenie č. 4/2009-R z 11. februára 2009 k zavedeniu jednotného postupu škôl, školských zariadení a vysokých škôl pri vzniku registrovaného školského úrazu a pri evidencii nebezpečných udalostí
- Metodický poky Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR č. 22/2011 na hodnotenie žiakov základnej školy
- Rozhodnutia ministerstva školstva vydávané podľa § 150 ods. 8 školského zákona
Dodatok č. 1 k školskému poriadku
Základnej školy s materskou školou s vyučovacím jazykom maďarským – Alapiskola és Óvoda, Ipeľský Sokolec 332
ŠTANDARDY DODRŽIAVANIA ZÁKAZU
SEGREGÁCIE VO VÝCHOVE A VZDELÁVANÍ
Školský rok 2024/2025
Článok 1
Všeobecná časť
Pri dodržiavaní zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní škola a školské zariadenie postupuje podľa Štandardov dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní (ďalej len „Štandardy“), ktoré vydáva MŠVVaM SR a ich znenie je súčasťou prílohy školského poriadku.
Štandardy sú základné pravidlá, princípy a postupy predchádzania a eliminácie segregácie vo výchove a vzdelávaní. Ich uplatňovanie prispieva k dodržiavaniu princípov výchovy a vzdelávania podľa školského zákona v školách a školských zariadeniach. Vychádzajú z ustanovení Dohovoru o právach dieťaťa:
Článok 2 ods. 1: Zabezpečiť práva ustanovené týmto Dohovorom každému dieťaťu nachádzajúcemu sa pod ich jurisdikciou bez akejkoľvek diskriminácie podľa rasy, farby pleti, pohlavia, jazyka, náboženstva, politického alebo iného zmýšľania, národnostného, etnického alebo sociálneho pôvodu, majetku, telesnej alebo duševnej nespôsobilosti, rodu a iného postavenia dieťaťa alebo jeho rodičov alebo zákonných zástupcov.
Článok 2 ods. 2: Urobiť potrebné opatrenia na to, aby bolo dieťa chránené pred všetkými formami diskriminácie alebo trestania, ktoré vyplývajú z postavenia, činnosti, vyjadrených názorov alebo presvedčenia jeho rodičov, zákonných zástupcov alebo členov rodiny.
Článok 3 ods. 1: Záujem dieťaťa musí byť prvoradým hľadiskom pri akejkoľvek činnosti týkajúcej sa detí, nech už uskutočňovanej verejnými alebo súkromnými zariadeniami sociálnej starostlivosti, súdmi, správnymi alebo zákonodarnými orgánmi.
Článok 29 ods. 1: Výchova a vzdelávanie dieťaťa má smerovať k:
- rozvoju osobnosti dieťaťa, jeho jedinečných daností a duševných a fyzických schopností v ich najvyššej možnej miere;
- rozvíjaniu úcty k ľudským právam a základným slobodám a k zásadám zakotveným v Charte
Organizácie Spojených národov;
- rozvíjaniu úcty k rodičom, k vlastnej kultúrnej, jazykovej a hodnotovej identite a k hodnotám krajiny, v ktorej dieťa žije i k hodnotám krajiny svojho pôvodu a k iným kultúram
- príprave dieťaťa na zodpovedný život v slobodnej spoločnosti v duchu porozumenia, mieru, znášanlivosti, rovnosti pohlaví a priateľstva medzi všetkými národmi, etnickými, národnostnými a náboženskými skupinami a osobami domorodého pôvodu;
- rozvíjaniu úcty k prírodnému prostrediu.”1
Štandardy dodržiavania zákazu segregácie sú rozpracovaním a realizáciou praktickej časti Metodickej príručky desegregácie vo výchove a vzdelávaní32.
Štandardy v prepojení na metodickú príručku napomáhajú naplneniu princípu „zákazu všetkých foriem diskriminácie a obzvlášť segregácie“2. Segregáciu vo výchove a vzdelávaní definuje školský zákon nasledovne: „konanie alebo opomenutie konania, ktoré je v rozpore so
_________________________________
1 Dohovor o právach dieťaťa (OSN, 1989) In Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky č. 104/1991 Z. z. 32 Metodická príručka desegregácie vo výchove a vzdelávaní (MŠVVaŠ SR, 2023)
zásadou rovnakého zaobchádzania podľa osobitného predpisu2a) a v dôsledku ktorého dochádza alebo by mohlo dôjsť k priestorovému, organizačnému alebo sociálnemu vylúčeniu skupiny detí a žiakov alebo účastníkov výchovy a vzdelávania alebo k ich oddelenému vzdelávaniu okrem vzdelávania poskytovaného v súlade s medzinárodnou zmluvou, ktorou je Slovenská republika viazaná2b) pri uplatňovaní práv národnostných menšín na výchovu a vzdelanie v jazyku príslušnej národnostnej menšiny a pri vytváraní podmienok na vzdelávanie detí so zdravotným znevýhodnením alebo nadaním a žiakov so zdravotným znevýhodnením alebo s nadaním so zohľadnením ich vôle a záujmov a vôle a záujmov ich zákonných zástupcov, ak je účasť na takom vzdelávaní voliteľná a zodpovedá úprave podmienok výchovy a vzdelávania podľa tohto zákona, osobitne pre výchovu a vzdelávanie na rovnakom stupni vzdelania.“3
Štandardy dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní sa týkajú všetkých oblastí, ktoré upravuje školský poriadok podľa školského zákona (Zákon č. 245/2008 Z. z., § 153 ods. 1):
- výkon práv a povinností žiakov a ich zákonných zástupcov v škole, pravidlá vzájomných vzťahov a vzťahov s pedagogickými zamestnancami a ďalšími zamestnancami školy,
- prevádzka a vnútorný režim školy,
- podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí a žiakov a ich ochrany pred sociálnopatologickými javmi, diskrimináciou alebo násilím,
- podmienky nakladania s majetkom, ktorý škola alebo školské zariadenie spravuje, ak tak rozhodne zriaďovateľ.
Štandardy dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní definujeme ako Štandardy postojov a hodnôt a Štandardy vyplývajúce z definície segregácie vo výchove a vzdelávaní.
Článok 2
Štandardy dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní
Štandardy postojov a hodnôt
Základným predpokladom pre úspešné zavedenie štandardov, ktoré zabezpečia proces prevencie, či odstraňovania segregácie vo výchove a vzdelávaní je zásadný posun v oblasti postojového a hodnotového nastavenia, kultivácie verejného diskurzu a medziľudských vzťahov všetkých aktérov vzdelávania, ktorí prichádzajú na pôde škôl do kontaktu so žiakmi a poslucháčmi. Spoločnosť 21. storočia potrebuje občanov, ktorí majú také hodnoty, postoje, schopnosti, poznanie a kritické myslenie, aby mohli fungovať ako demokratickí a interkultúrne kompetentní občania.
_______________________
3 § 3 písm. f) zákona č. 245/2008 Z. z. (školský zákon)
3 § 2 písm. ai) zákona č. 245/2008 Z. z. (školský zákon) – účinnosť nadobúda 1. 1. 2025. Poznámky pod čiarou k odkazom 2a a 2b znejú: „2a) Zákon č. 365/2004 Z. z. o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou a o zmene a doplnení niektorých zákonov (antidiskriminačný zákon) v znení neskorších predpisov. 2b) Dohovor proti diskriminácii vo vzdelávaní (Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky č. 276/2024 Z. z.).Dohovor o právach osôb so zdravotným postihnutím (Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky č. 317/2010 Z. z.).“
Postojové a hodnotové štandardy sú definované na základe kľúčových ukazovateľov (deskriptorov), ktoré boli vytvorené Radou Európy v dokumente Referenčný rámec kompetencií pre demokratickú kultúru4. Deskriptory sú popisy a vysvetlenia týkajúce sa konkrétneho žiadúceho správania všetkých aktérov vo vzdelávaní:
- Zaobchádzať so všetkými ľuďmi bez rozdielu s rešpektom,
- Vyjadrovať úctu všetkým bez rozdielu a vnímať rozmanitosť ako príležitosť a prínos pre školu pri príprave a realizovaní aktivít výchovno-vzdelávacieho procesu.
- Vyjadrovať druhým ľuďom uznanie ako rovnocenným ľudským bytostiam.
- Rešpektovať ľudí rôzneho vierovyznania.
- Rešpektovať ľudí, ktorí majú odlišné politické názory.
- Prejavovať záujem spoznať presvedčenia, hodnoty, tradície a pohľady druhých ľudí na svet, § Dávať priestor druhým ľuďom na vyjadrenie sa.
- Preukázať prebratie zodpovednosti za svoje skutky.
- Ospravedlniť sa, pokiaľ niekomu ublížim.
- Vyjadrovať vôľu a záujem spolupracovať a pracovať s druhými ľuďmi na presadzovaní spoločných záujmov.
Štandardy vyplývajúce z definície segregácie vo výchove a vzdelávaní:
- Škola a školské zariadenie pri uplatňovaní Štandardov dodržiavania zákazu segregácie vypracuje Plán uplatňovania Štandardov dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní a využíva Metodickú príručku desegregácie vo výchove a vzdelávaní vydanú Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR5.
a) Štandardy priestorovej desegregácie:
§ Do všetkých priestorov školy alebo školského zariadenia, určených pre žiakov alebo poslucháčov, je umožnený rovný (nediskriminačný) prístup všetkým žiakom a poslucháčom. Škola alebo školské zariadenie nemá priestory a budovy vyhradené pre jednotlivé skupiny žiakov vytvorené za účelom ich vylučovania alebo neprípustného oddeľovania na základe ktoréhokoľvek chráneného dôvodu uvedeného v antidiskriminačnom zákone6.
____________________________
- Referenčný rámec kompetencií pre demokratickú kultúru bol vytvorený v roku 2018 Radou Európy, ktorej členským štátom je od roku 1993 aj SR. Pre SR má status odporúčania pri vytváraní vzdelávacích stratégií a metodík na podporu demokratickej kultúry, ľudských práv a sociálnych kompetencií.
- Metodická príručka desegregácie vo výchove a vzdelávaní (MŠVVaŠ SR, 2023)
- Chránené dôvody podľa antidiskriminačného zákona sú charakteristiky ľudí, úzko spojené s ich dôstojnosťou a identitou, ktoré nesmú byť zneužité pre neprípustné rozdielne zaobchádzanie s nimi. Sú to: „pohlavie, náboženské vyznanie alebo viera, rasa, príslušnosť k národnosti alebo etnickej skupine, zdravotné postihnutie, vek, sexuálna orientácia, manželský stav a rodinný stav, farba pleti, jazyk, politické alebo iné zmýšľanie, národný alebo sociálny pôvod, majetok, rod alebo iné postavenie alebo dôvod oznámenia kriminality alebo inej protispoločenskej činnosti“ § 2 ods. 1 zákona č. 365/2004 Z. z. 38 § 2 ods. 1 zákona č. 365/2004 Z. z. (antidiskriminačný zákon)
- Škola alebo školské zariadenie v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu využíva priestory, ktoré spĺňajú normy stanovené regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva, pričom výchovno-vzdelávací proces žiadnej zo skupín neprebieha v priestoroch, ktorých kvalita je výrazne rozdielna oproti iným priestorom.
-
- Ak má škola alebo školské zariadenie v jednotlivých vekových kohortách zastúpenie žiakov rôzneho etnického, národného alebo sociálneho pôvodu, farby pleti alebo iného chráneného dôvodu podľa antidiskriminačného zákona, má vytvorené triedy, v ktorých je vyvážené zastúpenie žiakov alebo poslucháčov týchto skupín.
- Štandardy organizačnej desegregácie:
-
- Škola alebo školské zariadenie má nastavenú organizáciu školského vyučovania a denný program tak, aby nedochádzalo k vylučovaniu a neprípustnému oddeľovaniu niektorej skupiny žiakov a poslucháčov38.
-
- Všetky skupiny žiakov školy a školského zariadenia majú stanovené rovnaké vzdelávacie štandardy, na základe ktorých pedagogickí zamestnanci, odborní zamestnanci a ďalší zamestnanci vytvárajú učebné osnovy školského vzdelávacieho programu. Úpravy je možné realizovať len u žiakov, ktorým to určuje individuálny vzdelávací program7, individuálny učebný plán8 alebo poskytnuté podporné opatrenia9.
-
- Všetky skupiny žiakov a poslucháčov majú umožnený rovný prístup k materiálno technickému vybaveniu, učebným materiálom a iným vzdelávacím pomôckam výchovno vzdelávacieho procesu prislúchajúcemu danému ročníku alebo stupňu vzdelávania.
-
- Škola alebo školské zariadenie je povinné využiť všetky dostupné prostriedky, nástroje a metódy, aby umožnila prístup ku vzdelávaniu v maximálnej miere všetkým skupinám žiakov aj v prípade krízových udalostí v škole10. Po ukončení krízovej udalosti je škola povinná realizovať príslušné podporné opatrenia na kompenzáciu prípadných výpadkov vo výchove a vzdelávaní, ktoré nemohli byť v maximálnej miere riešené počas krízovej situácie.
- Štandardy sociálnej desegregácie
-
- Škola alebo školské zariadenie využíva potrebné a dostupné inkluzívne podporné opatrenia na podporu sociálneho začlenenia žiakov a poslucháčov a vytváranie pozitívnej podporujúcej sociálnej klímy v škole a školskom zariadení, ktorá prispieva k destigmatizácii a odstraňovaniu stereotypov a predsudkov.
_________________________________
- § 7a zákona č. 245/2008 Z. z. (školský zákon)
- § 26 zákona č. 245/2008 Z. z. (školský zákon)
- § 145a zákona č. 245/2008 Z. z. (školský zákon)
- Podrobné informácie ku krízovým udalostiam na školách sú dostupné na webovom sídle ministerstva.
- Škola alebo školské zariadenie organizuje a podporuje programy neformálneho vzdelávania a mimoškolské aktivity smerujúce k vytvoreniu priaznivej sociálnej klímy a interkultúrneho porozumenia v rámci školy alebo školského zariadenia, medzi žiakmi ako aj rodičmi.
-
- Škola alebo školské zariadenie prijíma, vzdeláva a vychováva všetky skupiny žiakov a poslucháčov podľa platných právnych predpisov bez vylučovania a neprípustného oddeľovania na základe akéhokoľvek chráneného dôvodu uvedeného v antidiskriminačnom zákone.
-
- V škole alebo školskom zariadení neexistujú procesy, postupy a usporiadania (ani na úrovni tried), ktoré vylučujú alebo neprípustne oddeľujú skupiny žiakov alebo poslucháčov na základe antidiskriminačnom zákone.
-
- Škola alebo školské zariadenie umožňuje všetkým skupinám žiakov a poslucháčov, aby sa pre napĺňanie a rozvoj svojho potenciálu zapájali do aktivít a súťaží, ktoré sama organizuje, alebo sú škole a školskému zariadeniu sprostredkované, a aktívne ich k tomu motivuje a podporuje.
-
- Škola alebo školské zariadenie pri hodnotení žiakov alebo poslucháčov nekoná diskriminačne len na základe ich príslušnosti k niektorej sociálnej alebo etnickej skupine alebo iného chráneného dôvodu podľa antidiskriminačného zákona.
Článok 3 Záverečné ustanovenie
Tento dodatok je platný v plnom rozsahu od 01.03.2025.
V Ipeľskom Sokolci 01.03.2025
................................................
Ing. Agnesa Herczeg riaditeľka školy
Prerokované na pedagogickej rade dňa: 29.01.2025
Iskolai házirend - 1. sz. függelék
Alapiskola és ÓvodaIpolyszakállos 332, 935 75
Az iskolai szegregáció tilalmának betartására vonatkozó standardok
2024/2025-ös tanév
1. cikk Általános rész
Az iskola és a közoktatási intézmény az iskolai szegregáció tilalmának betartása során a Szlovák Köztársaság Oktatási, Kutatási, Fejlesztési és Ifjúsági Minisztériuma (MŠVVaM SR) által kiadott és az iskolai házirendhez függelékként csatolt Az iskolai szegregáció tilalmának betartására vonatkozó standardok című dokumentum továbbiakban: „Standardok”) szerint jár el.
A Standardok azoknak az alapvető szabályoknak, alapelveknek és eljárásoknak az összessége, amelyek célja az iskolai szegregáció megelőzése és megszüntetése. Alkalmazásuk hozzájárul ahhoz, hogy az iskolák és a közoktatási intézmények betartsák a nevelésnek és oktatásnak a közoktatási törvényben rögzített alapelveit. A Standardok a gyermek jogairól szóló ENSZ-egyezmény alábbi rendelkezésein alapulnak:
A 2. cikk (1) bekezdése: Az Egyezményben részes államok tiszteletben tartják és biztosítják a joghatóságuk alá tartozó gyermekek számára az Egyezményben lefektetett jogokat minden megkülönböztetés, nevezetesen a gyermeknek vagy szüleinek vagy törvényes képviselőjének faja, színe, neme, nyelve, vallása, politikai vagy más véleménye, nemzeti, nemzetiségi vagy társadalmi származása, vagyoni helyzete, cselekvőképtelensége, születési vagy egyéb helyzete szerinti különbségtétel nélkül.
A 2. cikk (2) bekezdése: Az Egyezményben részes államok megteszik a megfelelő intézkedéseket arra, hogy a gyermeket hatékonyan megvédjék minden, bármely formában jelentkező megkülönböztetéstől és megtorlástól, amely szülei, törvényes képviselői vagy családtagjai jogi helyzete, tevékenysége, véleménynyilvánítása vagy meggyőződése miatt érhetné őt.
A 3. cikk (1) bekezdése: A szociális védelem köz- és magánintézményei, a bíróságok, a közigazgatási hatóságok és a törvényhozó szervek minden, a gyermeket érintő döntésükben a gyermek mindenek felett álló érdekét veszik figyelembe elsősorban.
A 29. cikk (1) bekezdése: A gyermek oktatásának a következő célokra kell irányulnia:
- elő kell segíteni a gyermek személyiségének kibontakozását, valamint szellemi és fizikai tehetségének és képességeinek a lehetőségek legtágabb határáig való kifejlesztését;
- a gyermek tudatába kell vésni az emberi jogok és az alapvető szabadságok, valamint az
Egyesült Nemzetek Alapokmányában elfogadott elvek tiszteletben tartását;
- a gyermek tudatába kell vésni a szülei, személyazonossága, nyelve és kulturális értékei iránti tiszteletet, valamint annak az országnak, amelyben él, továbbá esetleges származási országának a nemzeti értékei iránti és a sajátjától különböző kultúrák iránti tiszteletet;
- fel kell készíteni a gyermeket arra, hogy a megértés, a béke, a türelem, a nemek közti egyenlőség, valamennyi nép, nemzetiségi, nemzeti és vallási csoport és az őslakosok közötti barátság szellemében tudja vállalni a szabad társadalomban az élettel járó mindenfajta felelősséget;
- a gyermek tudatába kell vésni a természeti környezet iránti tiszteletet.1
Az iskolai szegregáció tilalmának betartására vonatkozó standardok a Közoktatási deszegregációs módszertani kézikönyv (a továbbiakban: Módszertani kézikönyv)32 gyakorlati részéhez kapcsolódnak, és annak alkalmazását részletezik.
A módszertani kézikönyvhöz kapcsolódóan a Standardok „a diszkrimináció, különösképpen a szegregáció valamennyi formájának tilalmára“2 vonatkozó alapelv gyakorlati megvalósítását segítik elő. Az iskolai szegregációt a közoktatási törvény a következőképpen definiálja: „olyan cselekedet vagy mulasztás, amely ellentétes a külön jogszabály2a) szerinti egyenlő bánásmód elvével, s amelynek következtében gyermekek, tanulók, hallgatók vagy a nevelési-oktatási folyamatban részt vevő személyek valamely csoportjának térbeli, szervezeti vagy társadalmi kirekesztésére vagy elkülönített oktatására kerül sor, kivéve a Szlovák Köztársaságot kötelező nemzetközi szerződés alapján nemzeti kisebbségek esetében az érintett nemzeti kisebbség nyelvén történő neveléshez és oktatáshoz való jog gyakorlása keretében nyújtott oktatást 2b), valamint a fogyatékossággal élő vagy tehetséges gyermekek és tanulók oktatásához való feltételek megteremtése keretében nyújtott oktatást, figyelembe véve akaratukat és érdekeiket, valamint törvényes képviselőik akaratát és érdekeit, amennyiben az ilyen oktatásban való részvétel nem kötelező, és megfelel a jelen törvény szerinti nevelési és oktatási feltételeknek, különösen az azonos oktatási szinten folytatott nevelési és oktatási tevékenység tekintetében.“3
Az iskolai szegregáció tilalmának betartására vonatkozó standardok a Közoktatási törvény szerint az iskolai házirend által szabályozott valamennyi területre vonatkoznak [245/2008. törvény 153. § (1) bek.]:
- a tanulók és törvényes képviselőik jogainak és kötelezettségeinek gyakorlása az iskolában, az egymás közötti kapcsolatok, valamint a tantestülettel és az egyéb alkalmazottakkal való kapcsolatokra vonatkozó szabályok,
- az iskola működési és belső szervezési rendje,
_____________________
1 A gyermek jogairól szóló egyezmény (ENSZ, 1989) In A Szlovák Köztársaság Külügyminisztériumának
104/1991. sz. közleménye;
magyarul: https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=99100064.tv
32 Metodická príručka desegregácia vo výchove a vzdelávaní (MŠVVaŠ SR, 2023)
- 245/2008. törvény (közoktatási törvény) 3. § f) pont
- A 245/2008. törvény (közoktatási törvény) 2. § ai) pontja, 2025. január 1-jén lép hatályba. A 2a. és 2b. hivatkozáshoz tartozó lábjegyzetek szövege: „2a) Az egyes területeken érvényesítendő egyenlő bánásmódról és a diszkrimináció elleni védelemről, valamint egyéb törvények módosításáról szóló többször módosított 365/2004. törvény (diszkriminációellenes törvény). 2b) Az oktatásban alkalmazott hátrányos megkülönböztetés elleni küzdelemről szóló egyezmény (a Szlovák Köztársaság Kül- és Európai Ügyekért Felelős Minisztériumának 276/2024. sz. közleménye). A fogyatékkal élők jogairól szóló egyezmény (a Szlovák Köztársaság Külügyminisztériumának 317/2010. sz. közleménye).
- a gyermekek és tanulók biztonságát és egészségét, valamint a deviáns, azaz a társadalmi normákat sértő magatartásformákkal, a diszkriminációval vagy az erőszakkal szembeni védelmét biztosító feltételek,
- a fenntartó döntése alapján az iskola vagy a közoktatási intézmény vagyonának kezelését szabályozó feltételek.
Az iskolai szegregáció tilalmának betartására vonatkozó standardokat egyrészt attitűd- és értékrendbeli standardként, másrészt az iskolai szegregáció definíciójából következő standardként értelmezzük.
2. cikk Az iskolai szegregáció tilalmának betartására vonatkozó standardok
Attitűd- és értékrendbeli standardok
Az iskolai szegregáció megelőzését vagy megszüntetését biztosító standardok sikeres bevezetésének alapfeltétele, hogy az iskolában a tanulókkal és hallgatókkal kapcsolatba kerülő valamennyi oktatási szereplő esetében jelentős elmozdulás következzen be attitűdjeikben és értékrendjükben, nyilvános megnyilatkozásaik minőségében, valamint interperszonális kapcsolataik terén is.
A 21. századi társadalomnak olyan értékrenddel, attitűdökkel, képességekkel, ismeretekkel és kritikai gondolkodással rendelkező egyénekre van szüksége, amelyek révén azok demokratikus és interkulturálisan kompetens állampolgárként tevékenykedhetnek. Az attitűd- és értékrendbeli standardok meghatározása A demokratikus kultúra építéséhez szükséges kompetenciakeret (Reference Framework of Competences for a Democratic Culture) című Európa tanácsi dokumentumban kidolgozott kulcsfontosságú mutatók (deszkriptorok) alapján történik. 4 A deszkriptorok a valamennyi oktatási szereplőtől elvárt konkrét viselkedési formák leírásai és magyarázatai; azaz az adott személy:
- minden emberhez megkülönböztetés nélkül, tisztelettel közeledik,
- megkülönböztetés nélküli tiszteletet tanúsít mindenki iránt, a nevelési-oktatási folyamat előkészítése és végrehajtása során a sokszínűséget az iskola számára lehetőségnek és értéknek tekinti;
- egyenrangú emberi lényként ismeri el a másik embert;
- tiszteletben tartja más emberek eltérő vallását;
- tiszteletben tartja más emberek eltérő politikai nézetét;
- érdeklődést mutat más emberek hitének, értékeinek, hagyományainak és világnézetének megismerése iránt;
- teret ad másoknak, hogy azok elmondhassák véleményüket;
_________________________
- A demokratikus kultúra építéséhez szükséges kompetenciakeretet 2018-ban dolgozta ki az Európa Tanács, melynek Szlovákia 1993 óta tagja. A Szlovák Köztársaság számára a kompetenciakeret a demokratikus kultúra, az emberi jogok és a szociális kompetenciák előmozdítását célzó oktatási stratégiák és módszertanok fejlesztésére vonatkozó ajánlás státuszú.
- felelősséget vállal tetteiért, és ezt bizonyítja is;
- bocsánatot kér, ha megsért valakit;
- a közös érdekek érvényesítése érdekében kész együttműködni más emberekkel.
Az iskolai szegregáció definíciójából következő standardok
-
- Az iskolai szegregáció tilalmának betartására vonatkozó standardok alkalmazása során az iskola és a közoktatási intézmény kidolgozza Az iskolai szegregáció tilalmának betartására vonatkozó standardok megvalósítási tervét, ehhez a Szlovák Köztársaság Oktatási, Kutatási, Fejlesztési és Ifjúsági Minisztériuma által kiadott Közoktatási deszegregációs módszertani kézikönyvet veszi alapul 5.
-
- Térbeli deszegregációs standardok:
- Az intézmény egyenlő (megkülönböztetésmentes) hozzáférést biztosít minden tanuló vagy hallgató számára az intézménynek a tanulók vagy hallgatók számára fenntartott helyiségeibe. Az iskolában és a közoktatási intézményben nincsenek a tanulók bizonyos csoportjai számára fenntartott helyiségek vagy épületek, amelyeket azzal a céllal hoztak létre, hogy azokat a diszkriminációellenes törvényben meghatározott védett okok 6 bármelyikére való hivatkozás alapján a tanulók kizárására vagy jogellenes elkülönítésére használják.
- Az iskola és a közoktatási intézmény a nevelési-oktatási folyamat során olyan helyiségeket használ, amelyek megfelelnek a regionális közegészségügyi hatóságok által meghatározott előírásoknak, és egyetlen csoport nevelése vagy oktatása sem történik olyan helyiségekben, amelyek minősége jelentősen eltér a többi helyiségétől.
- Amennyiben valamely iskolában vagy közoktatási intézményben az egyes korcsoportokon belül különböző etnikai, nemzeti vagy társadalmi származású, bőrszínű vagy más, a diszkriminációellenes törvény szerinti védett ok szerint minősíthető tanulók vannak, akkor az intézmény úgy alakítja ki az osztályokat, hogy ezekben a fenti csoportokhoz tartozó tanulók vagy hallgatók megoszlása egyenletes legyen.
- Térbeli deszegregációs standardok:
-
- Szervezeti deszegregációs standardok:
__________________
- Metodická príručka desegregácia vo výchove a vzdelávaní (MŠVVaŠ SR, 2023)
- A diszkriminációellenes törvény szerinti védett oknak az egyén méltóságával és személyes identitásával szoros kapcsolatban levő olyan jellemző jegyek minősülnek, amelyekre hivatkozással nem lehet az egyénekkel szemben eltérő bánásmódot alkalmazni. Ilyen jellemző jegyek: „a nem, vallási vagy világnézeti meggyőződés, faji hovatartozás, nemzeti kisebbséghez vagy etnikai csoporthoz való tartozás, fogyatékosság, életkor, nemi identitás, családi állapot, anyaság vagy apaság, bőrszín, anyanyelv, politikai vagy más vélemény, nemzeti vagy társadalmi származás, vagyoni, születési vagy egyéb helyzet, bűncselekmény vagy más társadalomellenes tevékenység bejelentése”. 365/2004. törvény, 2. § (1) bek.
-
-
- Az iskola és a közoktatási intézmény úgy szervezi meg az oktatást és az egyéb napi foglalkozásokat, hogy egyetlen tanulói vagy hallgató csoport sem legyen
-
ezáltal kirekesztve vagy jogellenesen elkülönítve. 7
-
-
- Az iskolában, közoktatási intézményben minden tanulói csoportra azonos tantervi követelmények vonatkoznak, amelyek alapján a pedagógusok, a nevelőoktató munkát közvetlenül segítő szakmai személyzet és az egyéb alkalmazottak kidolgozzák az intézményi oktatási (pedagógiai) program szerinti helyi tantárgyi tanterveket. A program módosítása kizárólag az olyan tanulók esetében lehetséges, akik egyéni oktatási program[1], egyéni tanterv[2] szerint haladnak, vagy akik támogató intézkedések[3] kedvezményezettjei.
- Minden tanulói vagy hallgatói csoport egyenlő hozzáféréssel rendelkezik az adott évfolyamban vagy oktatási, képzési szinten megvalósuló nevelés-oktatáshoz használt eszközökhöz és felszereléshez, taneszközökhöz és egyéb oktatási segédletekhez.
- Az iskola és a közoktatási intézmény köteles minden rendelkezésre álló eszközt, felszerelést és módszert felhasználni annak érdekében, hogy minden tanulói csoport számára a lehető legnagyobb mértékben lehetővé tegye az oktatáshoz való hozzáférést, még válsághelyzet[4] esetén is. A válsághelyzet megszűnését követően az iskola megfelelő támogató intézkedéseket köteles foganatosítani, hogy így ellensúlyozza a nevelési és oktatási folyamat során a válsághelyzet alatt elmaradásokat.
-
-
- Társadalmi deszegregációs standardok
-
-
- Az iskola és a közoktatási intézmény a szükséges és a hozzáférhető inkluzív támogatási intézkedések alkalmazásával segíti elő a tanulók vagy hallgatók társadalmi integrálását, valamint olyan pozitív, támogató intézményi légkör kialakítását, amely hozzájárul a megbélyegzés, a sztereotípiák és az előítéletek felszámolásához.
- Az iskola és a közoktatási intézmény olyan nem formális oktatási programokat és tanórán kívüli tevékenységeket szervez és támogat, amelyek elősegítik az intézményen belüli, valamint a tanulók és a szülők közötti pozitív szociális légkör kialakítását és az interkulturális megértést.
- Az iskola és a közoktatási intézmény minden tanulói és hallgatói csoport esetében a hatályos jogszabályok szerint, a diszkriminációellenes törvényben meghatározott védett okok bármelyike alapján történő kizárás vagy jogellenes elkülönítés nélkül jár el a tanulók felvétele, oktatása és nevelése során.
-
________________________
365/2004. törvény (diszkriminációellenes törvény) 2. § (1) bek.
-
-
- Az iskola és a közoktatási intézmény nem alkalmaz olyan folyamatokat, eljárásokat vagy elrendezést (még az osztályok szintjén sem), amelyek a diszkriminációellenes törvényben meghatározott védett okok bármelyike alapján kizárnák vagy törvényellenesen elkülönítenék a tanulók vagy hallgatók csoportjait.
- Az iskola és a közoktatási intézmény a tanulókban vagy hallgatókban rejlő potenciál kiaknázása és fejlesztése érdekében minden tanulói vagy hallgatói csoport számára lehetővé teszi az intézmény által szervezett vagy számára kínált programokban és versenyeken, vetélkedőkön való részvételt; a tanulókat erre motiválja és ösztönzi.
- Az iskola és a közoktatási intézmény a tanulók vagy hallgatók értékelése során nem alkalmaz a kizárólag valamely társadalmi vagy etnikai csoporthoz való tartozásukon vagy a diszkriminációellenes törvény szerinti más védett okon alapuló megkülönböztetést.
-
3. cikk Záró rendelkezések
Az 1. számú függelék érvénybe lépésének időpontja 2025. január 30.
Ipolyszakállos, 2025.01.30.
Ing. Herczeg Ágnes
igazgatónő
[4] Az iskolai válsághelyzettel kapcsolatos részletes tájékoztatás az Oktatási Minisztérium honlapján található.